Justyna Przybytek

Muzeum Śląskie wyprowadziło się z gmachu przy al. Korfantego w Katowicach. Budynek jest na sprzedaż

Muzealnicy wyprowadzili się z gmachu przy al. Korfantego w kwietniu. Fot. Justyna Przybytek Muzealnicy wyprowadzili się z gmachu przy al. Korfantego w kwietniu.
Justyna Przybytek

Muzeum Śląskie ogłosiło przetarg na sprzedaż swojej dawnej siedziby - gmachu przy alei Korfantego 3 w Katowicach. Cena wywoławcza za nieruchomość to 14,1 mln zł. W przetargu na pewno nie wystartuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Gmach przy alei Korfantego 3 siedzibą Muzeum Śląskiego był od 1984 roku przez 33 lata i 4 miesiące aż do 2 kwietnia tego roku, gdy z budynku wyprowadzono ostatnie pracownie MŚ i zamknięto tutejsze wystawy.

Jego pierwotną i najważniejszą funkcją była ta hotelowa. Kamienica została wybudowana w 1899 roku, wg projektu Ignatza Grünfelda, na zlecenie przedsiębiorcy Maxa Wienera. Na początku XX w. Grand Hotel, bo taką nazwę mu nadano

Muzealnicy wyprowadzili się z gmachu przy al. Korfantego w kwietniu.

, był jednym z najbardziej okazałych w Katowicach, jednak przetrwał w tym miejscu tylko dwie dekady. Po 1922 roku w budynku otwarto biura (Huty Pokój, Śląskich Zakładów Górniczo-Hutniczych oraz Przedstawicielstwa Zakładów H. Cegielskiego), a w styczniu 1945 roku do kamienicy wprowadziła się komendantura wojsk radzieckich. Po opuszczeniu budynku przez Rosjan, przejęły go Zakłady Drzewne Przemysłu Górniczego.

Siedzibą odradzającego się Muzeum Śląskiego gmach stał się dopiero w 1984 roku, ale jego adaptacja na cele muzealne trwała do 1992. I nigdy do końca się nie udała, tak jak i nie udało się zabytkowego budynku przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mimo to, jak wyliczyli muzealnicy, przy katowickim rynku zorganizowano 632 wystawy.

Z budynku MŚ wyprowadziło się 2 kwietnia, natomiast w minioną sobotę, w trakcie Nocy Muzeów, odbyło się oficjalne pożegnanie dawnej siedziby. Dzień wcześniej - 18 maja - Muzeum wystawiło budynek na sprzedaż. Termin składania ofert wyznaczono do 18 czerwca.

Cena wywoławcza to 14,1 mln zł. Kim będą nowi lokatorzy gmachu? Od wielu miesięcy spekulowano, że gmach stanie się siedzibą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To już nieaktualne.

W dalszej części:

 • Dlaczego metropolia nie chce dawnego Grand Hotelu
 • Kto zaprojektował budynek i co w nim jest
Pozostało jeszcze 34% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.