Myśliwiec: Niewykluczone, że inne państwa pójdą drogą Wielkiej Brytanii. Następna Grecja?

Czytaj dalej
Kamila Roznowska

Myśliwiec: Niewykluczone, że inne państwa pójdą drogą Wielkiej Brytanii. Następna Grecja?

Kamila Roznowska

Dr hab. Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego mówi o tym czy czeka nas rozpad Unii Europejskiej, ile może potrwać procedura wyjścia i kto w pierwszej kolejności odczuje skutki Brexit'u.

Od rana cząstkowe wyniki referendum pokazywały, że Wielka Brytania rozwodzi się z Unią Europejską. Co Pani o tym myśli?

To niepokojące informacje.

Sondaże już od dawna wskazywały, że społeczeństwo jest bardzo podzielone w tej sprawie. Wszystko wskazuje na to, że decyzja o Brexit’icie została podjęta przewagą kilku punktów procentowych. Uroki demokracji?

Przede wszystkim zwróciłabym uwagę, że kultura demokratyczna Wielkiej Brytanii jest rzeczywiście związana ze słuchaniem głosu wyborców. Jeżeli jakiś temat jest tam przedmiotem sporu, a politycy chcą podjąć w danej kwestii decyzję (która mogłaby być kontrowersyjna), stawiają temat w kampanii wyborczej. Pamiętajmy, że temat referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE był jednym z elementów programu wyborczego Davida Camerona: jeśli zagłosujecie na moje ugrupowanie, zarządzę referendum. Nawet jeśli nie był do tego przekonany, złożył zobowiązanie wyborcze i wywiązał się z niego. Teraz dostrzegam dwa scenariusze: albo David Cameron, słuchając głosu rodaków, sam będzie chciał przeprowadzić ten trudny proces wyjścia, albo poda się do dymisji jako polityk, który osobiście nie zgadza się z takim stanowiskiem. Wówczas jego partia będzie musiała wybrać nowego lidera, który stanie na czele rządu i ten rząd będzie musiał się podjąć tego zadania.

Jakie konsekwencje czekają Unię Europejską? Wielka Brytania była od początku jednym z fundamentów wspólnoty. Czy uważa pani, ze czeka nas czarny scenariusz – rozpad UE?

Tak, widzę czarny scenariusz. W przenośni można powiedzieć, że został usunięty pierwszy klocek z tej piramidy, a to oznacza, że prawdopodobnie będą kolejne, bo nastroje eurosceptyczne narastają. W związku z tym scenariusz ten będzie najprawdopodobniej kontynuowany przez inne państwa, można się spodziewać, że kolejna na tej liście będzie Grecja, która boryka się z ogromnymi problemami gospodarczymi. Pamiętajmy, że pierwsze referendum przeciwko przyjęciu planu pomocowego zostało już tam przeprowadzone. Niewykluczone, że tym tropem pójdą kolejni. Niestety wygląda na to, że Unia Europejska się posypie.

A jeśli chodzi o regionalizmy w Wielkiej Brytanii: na razie można zaobserwować, że Szkocja i Irlandia Północna były przeciwne Brexit’owi. Czy może dojść do ich ostatecznego wydzielenia się?

Bardzo prawdopodobne. Szczególnie Szkocja była bardzo przeciwna wyjściu z UE. Do tej pory to był najbardziej proeuropejski region Wielkiej Brytanii. Oczywiście pytaniem jest na ile ta decyzja w referendum szkockim (o pozostaniu w UE) była podyktowana korzyścią wynikającą nie tylko z bycia z Wielką Brytanią, ale pozostaniem w UE. Być może temat ten odżyje po raz kolejny.

Opuszczenie UE, to sytuacja, która do tej pory się nie zdarzyła. Ile może potrwać taka procedura? Mówimy o kilkunastu miesiącach czy kilku latach?

Przewiduję, że będzie to trwało kilka lat. Tak jak proces integracji był rozłożony w czasie, był związany z pewnymi procedurami, przekazywaniem pewnych kompetencji, tak teraz będzie się działo w drugą stronę. Trzeba będzie negocjować setki, jakie nie tysiące różnego rodzaje umów, regulować mnóstwo kwestii, które przez kilkadziesiąt lat funkcjonały w ramach prawa wspólnotowego. W związku z tym procedura wyjścia potrwa nie kilka miesięcy, a lata.

Jak Polska może odczuć skutki Brexit’u?

Dla Polski będą to na pewno konsekwencje gospodarcze. W pierwszej kolejności odczują je Polacy, którzy na Wyspach Brytyjskich szukali pewnego azylu, możliwości zatrudnienia. Podejrzewam, że oni będą osobami, które w pierwszej kolejności odczują skutki tej decyzji.

Czytaj również: Wielka Brytania wychodzi z Unii. Polacy będą musieli wrócić do Polski?

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Kamila Roznowska

Komentarze

33
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

otto

jestesmy od zawsze czescia europy i nigdzie sie nie wybieramy. Wyjscie Polksi z UE oznaczalo by przesuniecie granic orz natychmiastowa proklamacje Panstwa Slaskiego.

Politolog 59

Miejmy nadzieję, że nie.

to oczywista oczywistoś

Ciekawe ja by się zachował dzisia Cherchil (wiadomo o kogo )

gdyby usłyszał takie doniesienia ...

jedo doniesienia czy wypowiedzi zna cały śiwt

co on by wyedy zrobił ......................

czy pani uważa ze polski wyborca racjonalnie ...

MYŚLi - obstawiam 1 : 5 że ostatnie wybory pokazały cały i nizrównany
lud myślicieli, którym myślenie jest obce, oni stawiają intuicyjnie
jak jasnowic czytający przypowieści z krowiego ŁAJNA

Płętując tak im dopomuż bug BERGOLIO

doniesienia medialne

wszystko co nastąpiło po 2-5 h to tylko reklama
mediów pod dyktando ...

czego pożeraczom siana

i krowiego łajna nie będzie łatwo przetłumaczyć...

Joalojz

ciekawe czy u nas któryś a polityków poddał by się do dymisji tak jak zrobił to Cameron ?

...

Pani Szydłowa zrobiła już pierwszy krok w drodze do Polexitu - za radą posłanki Pawłowicz wyrzuciła szmaty unijne ze swojej kancelarii.

Abu Sandman (narodowości syryjskiej z wyboru)

ale kontrole graniczne z Niemcami wprowadzić, żeby się jakieś niepewne elementy w Zgorzelcu nie pałętały

siła spokoju

i Górny Śląsk opowie się za pozostaniem w U.E. ... czyżby rozbrat z Warszawą ?
Poznaniacy po ostatnim "olaniu" ich Święta przez Ministra Obrony Narodowej RP. też mogą zrobić niespodziankę ?! Co do Dolnego Śląska z jego ukraińskimi mieszkańcemi tez może być różnie...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.