Mysłowice: Nie będzie podwyżek wody w Mysłowicach? Brak zgody

Czytaj dalej
Fot. ARC
Tomasz Szymczyk

Mysłowice: Nie będzie podwyżek wody w Mysłowicach? Brak zgody

Tomasz Szymczyk

Mysłowice: Nie będzie podwyżek wody w Mysłowicach? Brak zgody. Nadal nie wiadomo, ile mieszkańcy Mysłowic będą w przyszłości płacić za metr sześcienny wody i ścieków. Wody Polskie nie zaakceptowały propozycji taryfy złożonej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, która zakładała podwyżkę o około 5 złotych.

Woda w Mysłowicach już teraz nie należy do najtańszych w województwie śląskim. Nowe taryfy, które do akceptacji Wód Polskich skierowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, zakładały wzrost stawek za metr sześcienny wody i ścieków z 16,30 zł do 21,34 zł. Wszystko przez trudną sytuację zadłużonego przedsiębiorstwa. Dotychczasowa taryfa obowiązuje w mieście od lutego 2017 r. Dzisiaj ma być przedstawiony kolejny projekt w tej sprawie.

Nie zatwierdzili, bo nie można tak obciążać mieszkańców

Wody Polskie decyzję miały podjąć pierwotnie do 26 kwietnia, a potem, po uzupełnieniu przez MPWiK dokumentów, za kolejnych siedem dni roboczych.

Ostatecznie zaproponowane taryfy nie zostały zatwierdzone.„ Podczas analizy propozycji duży nacisk położony jest na to, by zapewnione było nie tylko uzyskanie niezbędnych przychodów dla przedsiębiorstwa, lecz przede wszystkim ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen i stawek opłat” - poinformował w komunikacie mysłowicki Urząd Miasta. Co dalej?

- Procedurę ustalenia projektu nowych taryf reguluje ustawa oraz rozporządzenie, z którego wynika, że w przypadku wydania przez organ regulujący decyzji odmownej, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zobligowane jest do przedłożenia poprawionego projektu taryfy wraz z uzasadnieniem - wyjaśnia Dominika Łyp, rzeczniczka prasowa mysłowickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Przedsiębiorstwo ma taki projekt złożyć do Wód Polskich dzisiaj. Rzeczniczka zapewnia, że zastrzeżenia będą brane pod uwagę.

- W poprawionym projekcie taryf uwzględniamy ochronę interesów odbiorców przednieuzasadnionym wzrostem cen i stawek opłat, a także uzyskanie niezbędnych przychodów dla przedsiębiorstwa - wyjaśnia rzeczniczka.

 • Dalej piszemy:
 • jaki był efekt protestu mieszkanców,
 • kto podejmuje decyzję o cenach wody.
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Szymczyk

Dziennikarz i redaktor Dziennika Zachodniego, aktualnie szef działu Śląsk. Piszę o najczęściej o kolei w województwie śląskim oraz historii Śląska i Zagłębia. Lubię spędzać aktywnie czas na rowerze lub na górskich szlakach. Jesienią obowiązkowy punkt tygodnia to grzybobranie. Zapraszam do kontaktu: [email protected], twitter: @SzymczykT

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.