Myszków: śmierć podczas policyjnej interwencji. Co ustalą śledczy?

Czytaj dalej
Fot. Zdjęcie ilustracyjne
Bartłomiej Romanek

Myszków: śmierć podczas policyjnej interwencji. Co ustalą śledczy?

Bartłomiej Romanek

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe prowadzi śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny, do której doszło podczas policyjnej interwencji w Myszkowie. Zdaniem żony pokrzywdzonego, jej mąż został uduszony przez funkcjonariuszy.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Południe w Częstochowie pismo ws. śmierci mężczyzny, który 21 lipca br. zmarł w trakcie zatrzymania przez policję.

Policjanci ok. godz. 7 zostali wezwani przez kobietę, która prosiła o pomoc w uspokojeniu jej agresywnego męża. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Nie potrafił go uspokoić nawet dorosły syn.

Jak relacjonuje żona zmarłego, policjanci po wejściu do mieszkania rzucili się na mężczyznę i zaczęli go przyduszać. Jeszcze w trakcie interwencji, mężczyzna stracił przytomność, a w konsekwencji zmarł. Fundacja zwróciła się do prokuratury z prośbą o informacje na temat wyników toczącego się w sprawie postępowania.

– Jak podkreśliła żona zmarłego, w czasie gdy policjanci przyduszali jej męża, mężczyzna sygnalizował za pomocą gestów, że się poddaje i nie zamierza stawiać oporu. Zgodnie z treścią artykułu, policjanci interpretowali jednak to zachowanie jako próbę obrony przed założeniem kajdanek. Jeszcze w trakcie interwencji, mężczyzna stracił przytomność, a następnie zmarł, co stwierdził wezwany później lekarz pogotowia ratunkowego – informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która skierowała do częstochowskiej prokuratury pismo, w którym wyraża swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją.

Prokuratura wszczęła już w tej sprawie śledztwo. Podczas wstępnych oględzin stwierdzono u zmarłego uraz krtani, ale na razie śledczy nie chcą mówić o szczegółach przeprowadzonej sekcji zwłok.

– Została już ona przeprowadzona, ale jej oficjalne wyniki poznamy po wykonaniu badań toksykologicznych i histopatologicznych, które zostały zlecone. Śledztwo prowadzone jest w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci – mówi Piotr Wróblewski z biura prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Wyniki sekcji będą znane najwcześniej we wrześniu.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe, bo myszkowska prokuratura wyłączyła się ze sprawy z racji współpracy z miejscową policją.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.