Na „Bemowie” słone czynsze idą w górę

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Na „Bemowie” słone czynsze idą w górę

Małgorzata Trzcionkowska

- W ciągu roku były aż trzy różne podwyżki - mówi Tomasz Szwal, mieszkaniec ŻTBS-u w Żaganiu. - Płacimy ogromne czynsze.

Mieszkanie Tomasza Szwala ma 33 metry kwadratowe. Jego czynsz wynosił ok. 330 zł. Do tego dochodzą opłaty za media, czyli razem ponad 400 zł. Od 1 stycznia zapłaci o 13,20 zł więcej. - Ludzie są bardzo niezadowoleni z tego pomysłu - stwierdza. - Traktują nas jak bogaczy, a większość najemców zarabia bardzo skromnie.

O planowanych podwyżkach dowiadujemy się z prasy

W tej chwili czynsz za metr kwadratowy w ŻTBS kosztuje 9,46 zł. Najwięcej płacą ludzie, którzy mają największe, czyli 60 metrowe mieszkania. Ich czynsz wynosi 952 zł, a po nowym roku będą musieli zapłacić o 22,63 zł więcej. - Najgorsze, że o planowanych podwyżkach dowiadujemy się z prasy - denerwuje się mieszkanka budynku przy ul. Bema (imię i nazwisko do wiadomości redakcji. - Nikt wcześniej nie wysłał do nas pisma w tej sprawie.

Tomasz Szwal mieszka w ŻTBS. Płaci ok. 400 zł czynszu za mieszkanie o powierzchni 33 m kw.
Małgorzata Trzcionkowska Tomasz Szwal mieszka w ŻTBS. Płaci ok. 400 zł czynszu za mieszkanie o powierzchni 33 m kw.

ŻTBS dysponuje 205 mieszkaniami o różnej powierzchni, w siedmiu blokach. - Nie mamy pustostanów - zaznacza Piotr Kowalski, prezes instytucji. - Czynsze nie są niskie, ale nasze mieszkania są skierowane do ludzi, którzy mają zatrudnienie i zarobki. W każdej chwili mogą się wyprowadzić i odzyskać wpłaconą kwotę partycypacyjną.
Budynki zostały postawione na kredyt i jego spłata jest uwzględniona w czynszu. Od mieszkań komunalnych TBS-y różnią się tym, że najemcy nigdy nie będą mogli wykupić swoich kwater.

W przyszłym roku ŻTBS chce rozpocząć budowę kolejnego, ósmego bloku. Na ten cel w budżecie miasta zapisano 900 tys. zł. Do tego P. Kowalski stara się o kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2017 roku do 24 mieszkań mogą wprowadzić się nowi lokatorzy. - Już przyjmujemy wnioski na mieszkania - zachęca P. Kowalski. - Będziemy preferować rodziny z dziećmi. Żeby zamieszkać w ŻTBS trzeba spełnić kryteria dochodowe. Nie można też mieć innego mieszkania.

Więcej o podwyżkach w Żarach i Żaganiu przeczytasz w sobotę, w „Kurierze Żarsko-Żagańskim”.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.