Tomasz Szymczyk

Na budynku szpitala jest już wiecha

Na budynku szpitala jest już wiecha
Tomasz Szymczyk

Zakończył się pierwszy etap budowy bloku operacyjnego przy szpitalu w Sosnowcu. Powstanie tu też oddział intensywnej terapii.

Od kilku dni na budowie nowoczesnego bloku operacyjnego przy Szpitalu Miejskim przy ul. Zegadłowicza w Sosnowcu widać wiechę. To tradycyjny znak zakończenia pierwszej części inwestycji. Teraz czas na pozostałe prace. Wszystko ma być gotowe już za dwanaście miesięcy. Półmetek prac podsumowano również poprzez złożenie podpisów pod aktem erekcyjnym szpitala, który będzie eksponowany na parterze budynku.

- To bardzo ważna dla naszego szpitala inwestycja sfinansowana przez miasto Sosnowiec. Wydaje się, że to mały budynek, ale ma bardzo dużą kubaturę - tłumaczy Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowiec-kiego Szpitala Miejskiego Sp. z o. o.

Nowy blok operacyjny powstaje na terenie dotychczasowego szpitala przy ul. Zegadło-wicza między dwoma skrzydłami dotychczasowego budynku. To pierwsza, tak duża, szpitalna inwestycja w mieście od czasów budowy dawnego Szpitala Górniczego.

W skład trzykondygnacyjnego pawilonu oprócz sześciu sal operacyjnych wchodzi m.in. oddział intensywnej terapii. Sale operacyjne będą znajdowały się na pierwszym piętrze pawilonu i są zaprojektowane zgodnie z potrzebami poszczególnych specjalności: chirurgii ogólnej, ginekologii, ortopedii, urologii i otolaryngologii. Sale będą w pełni zinformatyzowane, cyfrowy sprzęt i aparatura do diagnostyki obrazowej pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa zabiegów operacyjnych i wpłyną na komfort pracy lekarzy, skrócą czas operacji, co bezpośrednio przełoży się pozytywnie na jakość leczenia i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Kierownictwo szpitala chce, by w nowym budynku leczyli się również pacjenci z odmrożeniami i ciężką otyłością.

Na parterze powstającego bloku powstanie ważny dla sosnowieckiej lecznicy 12-łóżkowy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Szpital planuje leczyć pacjentów głównie z powodu dolegliwości i skutków schorzeń kardiologicznych i układu oddechowego. W obszarze piwnic zaprojektowano zaplecze techniczne bloku operacyjnego i OIOM-u.

Za inwestycję odpowiada warszawska firma Warbud SA, której na realizację zadania ma 12 miesięcy. Koszt budowy bloku operacyjnego wynosi 38 mln zł, ale do tej kwoty doliczyć trzeba koszty wyposażenia, które szacowane są na ok. 7 mln zł.

- Gdy podpisywaliśmy umowę na budowę bloku, powiedziałem, że to jest dla mnie jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy dzień podczas mojej czteroletniej kadencji. Ogromnie się cieszę patrząc na to jak mury pną się w górę. W tej chwili to najdroższa miejska inwestycja, która jest realizowana ze środków miasta. Mamy plan działania wobec sosnowieckiego szpitala, sosnowieckiej służby zdrowia i konsekwentnie go realizujemy. Liczę na to, że dostaniemy także wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia, i że pieniędzy w systemie będzie więcej, tak by lepiej leczyć naszych mieszkańców - mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.