Na co gminy wokół Torunia przeznaczą pieniądze z funduszu Polski Ład?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Górski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Na co gminy wokół Torunia przeznaczą pieniądze z funduszu Polski Ład?

Justyna Wojciechowska-Narloch

Nowe przedszkole, kanalizacja, drogi i farma fotowoltaiczna - między innymi na takie cele podtoruńskie gminy przeznaczą pieniądze przyznane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wszystkie ze 168 samorządów w regionie, łącznie z samorządem województwa, otrzymały środki na realizację przynajmniej jednego ważnego zadania. Sprawdzamy, co zmieni się w gminach w okolicach Torunia.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

W poniedziałek, 25 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład. Kujawsko-Pomorskie w jego ramach dostało 1 259 497 111,70 zł bezzwrotnego dofinansowania. Pieniądze trafiły do każdej z gmin. Jak zostaną wykorzystane? Samorząd zbudują za nie drogi, wodociągi, kanalizację, przepompownie ścieków, oczyszczalnie, stacje uzdatniania wody, żłobki, przedszkola, szpitale, infrastrukturę sportową, domy kultury, remizy strażackie i wiele innych.

- To program, który zmieni rzeczywistość samorządową w województwie kujawsko-pomorskim, który odmieni wiele samorządów - komentował Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.- Dofinansowanych będzie 245 zadań realizowanych przez wszystkie samorządy. Są to również zadania duże, inne od tych, które samorządy dotychczas realizowały, często wykraczające powyżej 5 czy 10 mln zł.

Samorządy zgłosiły do realizacji 103 zadania drogowe, 53 zadania wodno-kanalizacyjne i 25 zadań związanych z infrastrukturą oświatowa. Pozostałe 64 zadania dotyczą innych dziedzin.

Czym jest Polski Ład?

Program ma pomóc samorządom w realizowaniu nowych inwestycji poprzez dofinansowanie planowanych przedsięwzięć. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli promes inwestycyjnych, a wysokość bezzwrotnego dofinansowania będzie zależała od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.
W pierwszym naborze, który trwał od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 roku, każdy samorząd mógł złożyć maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

Co zrobi powiat i gminy?

Powiat Toruński otrzymał 1,7 mln zł na przebudowę budynku Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży oraz 13,3 mln zł na rozbudowę i remont dróg powiatowych Trzebcz Szlachecki – Głuchowo i Świerczynki – Ostaszewo.
Z programu skorzystają też wszystkie gminy powiatu toruńskiego. Co się stanie z pieniędzmi?
Gmina Zławieś wielka rozbuduje stację uzdatniania wody, Wielka Nieszawka zmodernizuje sieć wodno-kanalizacyjną, a w Lubiczu Górnym powstanie nowe przedszkole i żłobek. Miasto Chełmża wybuduje nowe ulice, Czernikowo planuje modernizację systemu gospodarowania odpadami, a gmina Chełmża – budowę farmy fotowoltaicznej w Kiełbasinie, budowę kanalizacji w Zalesiu i przebudowę drogi z Nowej Chełmży do Witkowa. Gmina Łubianka postawiła na budowę dróg, żeby rozwinąć komunikację publiczną, a gmina Łysomice zajmie się usprawnieniem funkcjonowania stacji uzdatniania wody w Gostkowie.
A na co dofinasowanie dostała gmina Obrowo?

- Z wielką radością mogę dziś potwierdzić: pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 5 mln złotych na rozbudowę szkoły w Brzozówce - mówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. - Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład. Według planów nowa szkoła będzie dwupiętrowa: na parterze ma znaleźć się część przedszkolna ze stołówką, a na piętrze część szkolna wraz z ponad 100-metrową aulą. Dookoła powstaną parkingi oraz plac zabaw.

Warto dodać, że na obu kondygnacjach zaprojektowano duże, przestronne sale dydaktyczne z nowoczesnymi przeszkleniami, sale specjalistów, pokój nauczycielski oraz obszerną część wypoczynkową. Planowana powierzchnia łączna parteru to 1133 m2, a piętra 1144 m2. Dookoła powstaną parkingi oraz plac zabaw.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.