Na honor i Ojczyznę. Żołnierze przysięgali przed gliwiczanami [ZDJĘCIA I WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Pudełko
Bartosz Pudełko

Na honor i Ojczyznę. Żołnierze przysięgali przed gliwiczanami [ZDJĘCIA I WIDEO]

Bartosz Pudełko

Wysłuchanie żołnierskiej przysięgi na żywo to przeżycie, od którego po plecach przechodzą ciarki. Piękna tradycja ślubowania nowych żołnierzy publicznie, przed zebranymi mieszkańcami, powróciła do Gliwic po 9 latach. W mieście o bogatych wojskowych tradycjach przysięgę składali żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego.

- Od 2007 roku nie szkoliliśmy żołnierzy służby przygotowawczej. Szkolenie odbywało się w ośrodkach. W tym roku zdecydowano jednak o powrocie tych szkoleń do jednostek, gdyż chętnych jest tak wielu. Dodajmy, że dziś zaprzysiężeni to sami ochotnicy - mówił ppłk Robert Kruz, dowódca 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

111 żołnierzy służby przygotowawczej tej jednostki złożyło w ubiegły piątek przysięgę na sztandar. Uroczystość odbyła się na placu Krakowskim w Gliwicach przy udziale mieszkańców i władz miasta oraz przedstawicieli innych służb. Wydarzenie to powróciło w otwartej formie do miejskiego kalendarza po przerwie trwającej właśnie od 2007 roku.

Żołnierze, którzy składali przysięgę, mają już za sobą pierwszy miesiąc szkolenia, m.in. ogólnego i strzeleckiego. Następne trzy miesiące to okres szkoleń specjalistycznych.

Podczas uroczystości wyróżniono najlepszych żołnierzy. Jednym z wyróżnionych był Maciej Czapla. - Jako rodzina jesteśmy bardzo dumni. To jest dla nas bardzo podniosła chwila - mówił ze wzruszeniem Wojciech Czapla, wujek Macieja. Na uroczystości reprezentował on swojego brata Kazimierza, który nie mógł pojawić się osobiście.

Po uroczystości odbyła się defilada, a mieszkańcy Gliwic mogli bliżej przyjrzeć się wyposażeniu batalionu.

6. Batalion Powietrznodesantowy im. Generała Dywizji Edwina Rozłubirskiego wchodzi w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa i jest jedną z najstarszych jednostek historycznej i elitarnej 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej.

Historia gliwickiej jednostki sięga 1957 roku. Kilkakrotnie zmieniała nazwę i strukturę. Rozpoczynała jako spadochronowy kurs instruktażowy, by później przekształcić się w szkołę podoficerską w Niepołomicach, a ostatecznie już jako batalion osiąść w Gliwicach w 2000 roku.

Gliwiccy spadochroniarze wielokrotnie uczestniczyli w misjach pokojowych ONZ, jak również zadaniach pod auspicjami NATO. Mają na koncie misje m.in. w Afganistanie czy Iraku, a wcześniej np. w Bośni i Hercegowinie.

Bartosz Pudełko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.