Na jakim etapie są inwestycje na terenie na tzw. Jarze w Toruniu?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Marek Nienartowicz

Na jakim etapie są inwestycje na terenie na tzw. Jarze w Toruniu?

Marek Nienartowicz

Na tzw. Jarze rosną nie tylko budynki mieszkalne. Na jego skraju inwestuje też przemysł. Ruszyła budowa obiektu grupy Neuca.

Inwestycje na tzw. Jarze, czyli terenie między ulicami Ugory, Polną i Grudziadzką a północną granicą Torunia na dobre ruszyły w 2012 roku. Zaczęły się od jego południowo-zachodniego krańca, czyli odchodzącej od ronda na ulicy Ugory ulicy Watzenrodego.

Tu powstał choćby sklep dużej sieci handlowej oraz pierwsze w tym rejonie wielorodzinne budynki mieszkalne. Postawiła je m.in. Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa i firma Bud-Tech.

Z czasem dociągnięto tu linię autobusową nr 10, dla której powstała tymczasowa pętla.

Na drugi kraniec

Jednocześnie w głąb Jaru rozrasta się osiedle mieszkaniowe. Przy Watzenrodego praktycznie gotowy do zasiedlenia jest kolejny budynek Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Lokatorzy mają się tu wprowadzić pod koniec sierpnia.

Przy jeszcze zamkniętym dla ruchu fragmencie ulicy Watzenrodego budynki wielorodzinne stawiają toruńskie firmy Lem-Bud i Instalbud. W przypadku tej pierwszej będą to już jej kolejne, po kompleksie „Sosnowa Polana”, budynki na Jarze.

Ta druga wznosi osiedle „Arkadia”. Ma się w nim znaleźć dziewięć budynków z ponad 250 mieszkaniami, które mają zostać zasiedlone w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nieco dalej na północ, już przy ulicy Strobanda swoją inwestycję zaczęła największa polska firma deweloperska, czyli Murapol. Powstać tu mają trzy budynki z 236 mieszkaniami.

Neuca zaczęła

Jar to jednak nie tylko mieszkaniówka. W planie zagospodarowania przestrzennego zarezerwowano tu także tereny pod przemysł. Jako pierwsza, przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Fortecznej zainwestowała zajmująca się produkcją okien firma Altom. Na przemysł czeka jednak przede wszystkim pas terenu wzdłuż ulic Grudziądzkiej i wspomnianej Fortecznej. I tu, dokładnie 17 lipca, swoją inwestycję rozpoczęła toruńska Grupa Neuca. Przy Fortecznej 35-37, na 6,5 hektarach ścierniska, buduje nowoczesne centrum logistyczne. Zajmie się obsługą aptek w północnej i centralnej Polsce. Pracę znajdzie tu 400 osób.

Obecnie na budowie centrum trwają prace przy fundamentach i zbrojenia. Wszystko ma być gotowe w trzecim kwartale przyszłego roku. Na potrzeby centrum, a także innych inwestycji w tym rejonie, wzdłuż ulicy Fortecznej budowana jest obecnie sieć ciepłownicza.

Czas na przedszkole

Kolejne inwestycje będą skupione m.in. przy nieistniejącej jeszcze, odchodzącej od ulicy Watzenrodego, ulicy Grasera. Jej budowa powinna ruszyć pod koniec roku. Tu istnieje już tymczasowa kaplica parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła. Wkrótce ma się zmienić w murowaną, a z czasem wzniesiony tu zostanie kościół.

Także przy Grasera powstanie przedszkole miejskie. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na jego budowę. Placówka na 10 oddziałów i 250 dzieci ma być gotowa do 1 września 2018 roku. W kolejnych latach przy przedszkolu zostanie zbudowana szkoła.

--------------------------------------------------------

Tereny dzisiejszego Jaru przez wiele dziesięcioleci tworzyły osadę Lisi Ogon. Po II wojnie światowej zajęły ją oddziały stacjonującej w Polsce Armii Radzieckiej. Opuściły je na początku lat 90. XX wieku.

Przez kolejne lata tereny leżały odłogiem. Zdobyczy szukali tam miłośnicy militariów. Sytuacja zmieniła się w 2007 roku, gdy Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego dla Jaru, czyli terenu po jednostce Armii Radzieckiej między ulicami Ugory, polną i Grudziądzką a północną granicą Torunia.

Plan objął w sumie teren o powierzchni około 417 hektarów. To przede wszystkim grunty należące do miasta, ale również prywatne.
Na tym obszarze planiści 50 hektarów zarezerwowali pod domy wielorodzinne. Te znajdują się przede wszystkim w południowej części Jaru, od strony ulicy Polnej. 39 hektarów liczą z kolei tereny pod budownictwo jednorodzinne. Znajdują się w północnej części Jaru. Na razie budowa domów jednorodzinnych jeszcze się na Jarze nie rozpoczęła.

57 hektarów od strony ulicy Grudziądzkiej mają zająć zakłady produkcyjne. Ta część jaru od tej mieszkaniowej będzie oddzielona zielenią. To ma zmniejszyć ewentualne uciążliwości.

Pod inwestycje na Jarze trzeba wyciąć sporo drzew, ale i tak lasy zajmą na Jarze 90 hektarów. 78 hektarów jest zarezerwowane na zieleń parkową wewnątrz osiedla oraz tereny sportowe. 80 hektarów zajmą zaś drogi, chodniki i ścieżki rowerowe.

Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.