Janusz Strzelczyk

Na jurajskie trasy dojedziesz autobusem razem z rowerem

Rowerzyści  mogą jeździć  z Częstochowy na jurajskie szlaki  wygodnymi ścieżkami dla cyklistów Fot. JS Rowerzyści mogą jeździć z Częstochowy na jurajskie szlaki wygodnymi ścieżkami dla cyklistów
Janusz Strzelczyk

Autobusy pilotażowej, przyspieszonej linii sezonowej 67R - z dostosowaną do przewozu rowerów przyczepą - kursują w weekendy i dni świąteczne - (do końca września) z Częstochowy do Olsztyna.

Z połączenia mogą skorzystać nie tylko rowerzystki i rowerzyści - linia 67R jest bowiem wzmocnieniem dotychczasowej, zwykłej linii 67, kursującej na trasie Częstochowa Estakada - Olsztyn Rynek.

Linię 67R obsługuje standardowy, 12-metrowy pojazd z przyczepą na 20 rowerów - cztery kursy dziennie umożliwią więc przewóz 80 jednośladów. - To efekt współpracy naszego miasta z gminą Olsztyn - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

- Być może dla początkujących rowerzystów już sama trasa do Olsztyna stanowi wyzwanie - teraz będą mogli dostać się do niego bez żadnych problemów. Takie rozwiązanie sprawdzi się również, gdy pogoda spłata figla. Nasza oferta jest skierowana dla tych, którzy nie czują się na siłach, żeby pokonać całą trasę rowerową do Olsztyna, albo też chcieliby dojechać tam autobusem i dopiero wsiąść na rower. Wychodzimy też naprzeciw tym, którzy być może przecenili swoje siły i dojechali rowerem do Olsztyna, ale chcieliby stamtąd jakoś inaczej wrócić. Chcemy sprawdzić, czy nowa linia przypadnie do gustu mieszkańcom zarówno Częstochowy jak i Olsztyna, a także turystom.

To bardzo wygodne rozwiązanie dla cyklistów.

- Sądzę, że rozwiązanie komunikacyjne z przyczepą, która będzie woziła rowery, przyczyni się do tego, żeby w bezpieczny i komfortowy sposób rowerzyści mogli dojechać do samego Olsztyna, albo wysiąść po drodze na Odrzykoniu - uważa Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej inicjatywy, bo przecież Olsztyn to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Chcemy być jeszcze bardziej rowerowi, dlatego kończymy budowę drogi ze ścieżką rowerową z Olsztyna do Odrzykonia, a także przez całe Przymiłowice - dodaje wójt Kucharski.

Częstochowa systematycznie rozwija sieć ścieżek rowerowych. W samej Częstochowie jest już około 100 kilometrów szlaków dla cyklistów. To nie koniec inwestycji w infrastrukturę rowerową. Zawsze przy inwestycji drogowej w Częstochowie planowane są ścieżki rowerowe na drogach o wyższej klasie.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.