Na Jurze nie buduje się ścieżek rowerowych, choć ruch rowerowy jest tam coraz większy

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Paulina Musialska

Na Jurze nie buduje się ścieżek rowerowych, choć ruch rowerowy jest tam coraz większy

Paulina Musialska

Turyści chętnie korzystają z pięknej pogody i wybierają rowerowe podróże do jurajskich zamków i ostańców. Tu czeka ich jednak niemiła niespodzianka, bo jazda na rowerze ruchliwymi ulicami do przyjemnych nie należy, a ścieżek rowerowych tutaj jak na lekarstwo.

Moda na rowery trwa. Nic dziwnego, że wielu turystów zrezygnowało z poruszania się samochodami i wykorzystuje słoneczną pogodę do rowerowych wycieczek. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej brakuje jednak ścieżek rowerowych wzdłuż ruchliwych dróg publicznych.

- Jazda rowerem po drogach Jury Krakowsko-Częstochowskiej to tragedia. Brakuje bezpiecznych ścieżek rowerowych, a ruch drogowy jest ogromny. Jeżdżą tiry, a drogi są wąskie. Dla turystów to spore rozczarowanie - mówi jedna z turystek.

Niewiele ścieżek rowerowych jest w Zawierciu, które reklamuje się przecież jako „Brama na Jurę”. Jedna z najdłuższych znajduje się wzdłuż drogi do Strefy Aktywności Gospodarczej. Miasto nie planuje budowy kolejnych. Skupia się na poprawieniu jakości istniejących tras rowerowych. Jest ich 7 i mają łącznie 45 kilometrów długości.

- W 2017 roku nie powstały żadne nowe trasy i ścieżki rowerowe, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Ścieżek rowerowych nie planujemy budować, skupiamy się na trasach rowerowych. Mamy w planach utwardzenie ich nawierzchni. W tym celu złożymy do urzędu marszałkowskiego wniosek o uzyskanie dofinansowania - przekazał Marcin Wojciechowski, rzecznik UM w Zawierciu.

W dalszej części:

 • O ścieżkach w gminie Kroczyce
 • Gdzie urywa się ścieżka w Ogrodzieńcu
 • Co robi Związek Gmin Jurajskich
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.