Na lubuską wieś trafiły już miliardy

Czytaj dalej
Fot. Fot. MARIUSZ KAPAŁA
(U)

Na lubuską wieś trafiły już miliardy

(U)

Unijne pieniądze widać gołym okiem niemal w każdym zakątku Lubuskiego. Dzięki nim nasi rolnicy zmodernizowali swoje gospodarstwa, zyskały też wsie, lokalne organizacje i sami mieszkańcy.

Blisko 6 miliardów złotych trafiło na lubuską wieś od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Połowa tej kwoty powędrowała prosto do rolników, w formie dopłat bezpośrednich. Pozostałe pieniądze zostały wykorzystane m.in. na tworzenie mikroprzedsiębiorstw, modernizację gospodarstw, ułatwianie startu młodym rolnikom, renty strukturalne czy działania rolno-środowiskowe. Dzięki dotacjom funkcjonuje dziś 40 grup producenckich, przybyło nam blisko 900 ha lasów, a firmy, które powstały na terenach wiejskich, stworzyły 600 miejsc pracy. Niebagatelne kwoty zyskały też lokalne samorządy.

- Do tej pory w Lubuskiem mieliśmy blisko 5 tys. beneficjentów zainteresowanych otrzymaniem środków, z tego ponad 2,5 tys. podpisało umowę - mówił we wtorek, podczas konferencji, Andrzej Chinalski, zastępca dyrektora Lubuskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Płatności bezpośrednie otrzymuje prawie 20 tys. rolników.

- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 praktycznie został już zamknięty - podkreślał Jacek Socha, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego Lubuskiego Oddziału ARiMR. - Środki finansowe wpłyną na konta beneficjentów najpóźniej do końca roku. Czas więc rozpocząć przygotowania do wdrażania nowych programów.

- Na PROW jest łącznie 13,5 mld złotych, jeżeli chodzi o płatności bezpośrednie - 23,7 mld euro - poinformował A. Chinalski. - W nowej perspektywie środki będą kierowane przede wszystkim na rolnictwo innowacyjne. Będzie też kładziony nacisk na poprawę warunków życia na obszarach wiejskich i tworzenie nowych miejsc pracy.

Jak wygląda harmonogram najbliższych działań Agencji? - Do 30 grudnia prowadzimy nabór wniosków w ramach działania ,,Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” - wyjaśnia J. Socha. Mogą je składać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w tej branży. Rolnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach tego działania prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W pierwszych trzech miesiącach 2016 r. będzie można składać wnioski na rozwój przedsiębiorczości, rozwój usług rolniczych, inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN, odtwarzanie gruntów rolnych, przywracanie potencjału produkcji rolnej oraz na modernizację gospodarstw rolnych. To ostatnie działanie jest najbardziej wyczekiwanym przez gospodarzy - cieszyło się też największą popularnością w poprzednim PROW.

W ostanich dniach lubuskich rolników mocno zaniepokoiła wiadomość o problemach z nowym systemem informatycznym w ARiMR. Obawiają się, że dostaną dopłaty z opóźnieniem.

- Rolnicy mają otrzymać środki do końca czerwca 2016 r. - tłumaczy dyrektor Chinalski. - To wynika z terminów ustalonych przez Komisję Europejską i musimy ich dotrzymać. Z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że firma przygotowująca oprogramowanie miała zakończyć prace do 7 grudnia. Wcześniej jednak poinformowała, że nie dotrzyma terminu. Dzisiaj działa jedynie program dla małych powierzchni.

A. Chinalski przypomina jednak, że żadnym roku nie wypłacono tylu środków, ile teraz do 1 grudnia. Rolnicy w formie zaliczek dostali już 63 mln zł. Trafiły one do ponad 76 proc. wnioskodawców. Do tej pory zaliczki nigdy nie były wypłacane.

- Problem polega na tym, że czekają ci, którzy mają dosyć spore gospodarstwa. Nie mamy jednak na to wpływu. Z naszej strony nie ma opóźnień, wysyłamy listę zleceń płatności do centrali zgodnie z harmonogramem - wyjaśnia Chinalski.

ARMiR planuje wdrożenie systemu informatycznego i naliczanie pozostałych płatności planowe w lutym 2016 r. Na początku kwietnia 2016 r. ma być wdrożony ostatni element systemu, umożliwiający naliczanie i wypłatę płatności bezpośrednich rolnikom podlegającym kontroli na miejscu oraz tym, którzy są zobowiązani do utrzymania obszarów proekologicznych.

(U)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.