Materiał informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Na Nowy Rok podaruj sobie zdrowie!

Na Nowy Rok podaruj sobie zdrowie!
Materiał informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Przełom roku to moment, kiedy planujemy kolejne wyzwania i podejmujemy się nowych postanowień. Wśród tych najczęściej wymienianych przez Polaków znajdują się plany związane z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Jednym z najpopularniejszych postanowień na nadchodzący rok jest zrzucenie zbędnych kilogramów i zdrowe odżywianie a także ogólna poprawa samopoczucia. Podpowiadamy, jak zrealizować noworoczne plany.

Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?

Zdrowe, zbilansowane posiłki, które do tego są pyszne i sycą na długo to duże wyzwanie, szczególnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dietą. Śródziemnomorska, ketogeniczna, wegetariańska… mnogość propozycji, które można znaleźć w internecie potrafi przytłoczyć i zniechęcić nawet najbardziej zmotywowanych. Jak wybrać właściwy sposób żywienia? Z pomocą przychodzi portal Diety NFZ i propozycja planów żywieniowych opartych na diecie DASH. Diety NFZ to gotowe jadłospisy o różnej kaloryczności, dostosowane nie tylko do preferencji żywieniowych ale również zdrowotnych. Oprócz klasycznego planu żywieniowego, można zdecydować się na dietę wegetariańską czy jadłospis wspierający leczenie niektórych schorzeń.

Na Nowy Rok podaruj sobie zdrowie!

Dieta DASH w praktyce

DASH to sposób żywienia oparty o jak najmniej przetworzone produkty spożywcze – świeże warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty, ryby i owoce morza, chudy drób, orzechy, nasiona i oleje roślinne. Ten rodzaj żywienia zakłada niższe spożycie czerwonego mięsa, słodyczy, cukru i soli, a koncentruje się na dostarczaniu organizmowi prozdrowotnych składników m.in. błonnika, witamin, minerałów i zdrowych tłuszczów. Dieta DASH jest rekomendowana przez polskie i europejskie towarzystwa naukowe. Narodowy Fundusz Zdrowia, przygotowując portal Diety NFZ, stworzył na bazie diety DASH kompleksowe plany żywieniowe ułatwiające tworzenie zdrowych i zbilansowanych posiłków dla siebie i całej rodziny.

Zadbaj o swoje zdrowie – skorzystaj z Diet NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił serwis, na którym można otrzymać dostęp do darmowego planu dietetycznego na 28 dni. Aby z niego skorzystać, należy zarejestrować się przez podanie adresu e-mailowego. Po zalogowaniu wystarczy wpisać kilka podstawowych informacji o sobie (płeć, wiek, masę ciała, wzrost, rodzaj wykonywanej na co dzień aktywności fizycznej). Na podstawie tych danych wyliczane są wskaźniki kluczowe w doborze właściwej diety, czyli:

BMI – miernik stosowany do klasyfikacji nadwagi, otyłości i niedowagi; masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.
PPM – wskaźnik całkowitej przemiany materii; określa najniższy poziom przemian energetycznych, jaki zachodzi w organizmie człowieka w warunkach całkowitego spokoju psychicznego, fizycznego, na czczo i w optymalnym mikroklimacie.
CPM – miernik całodobowego wydatku energetycznego człowieka, na który składają się podstawowa przemiana materii (PPM) i ponadpodstawowa przemiana materii (PPPM); zależny od aktywności fizycznej w ciągu dnia. 

Użytkownik serwisu otrzymuje informację, jakie jest jego zapotrzebowanie kaloryczne. Może zapoznać się z czterema różnymi dietami (1200 kcal, 1500 kcal, 1800 kcal i wegetariańską), a następnie wybrać spośród nich tę, która będzie odpowiadała wyliczonemu zapotrzebowaniu. Gotowy plan żywieniowy można przeglądać na stronie serwisu lub pobrać pliki pdf, wydrukować i korzystać jak z książki kucharskiej. Dodatkowym ułatwieniem jest opcja wygenerowania listy zakupów, dzięki której przygotowanie zdrowych posiłków jest jeszcze prostsze!

Plan na Nowy Rok? Powrót do zdrowia po COVID-19!

Zdrowe odżywianie to nie jedyny aspekt życia nad którym warto popracować w Nowym Roku. Wiele osób zmaga się z skutkami przebytego COVID-19. Powrót do pełnego zdrowia może trwać nawet kilka miesięcy – po chorobie nasz organizm jest osłabiony, a niektóre dolegliwości nie ustępują tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali. Z pomocą przychodzi program NFZ „8 tygodni do zdrowia po COVID-19”, dzięki któremu szybciej wrócisz do formy sprzed choroby.

Na Nowy Rok podaruj sobie zdrowie!

„8 tygodni do zdrowia po COVID-19” to kompleksowy program, który składa się z serii 16 filmów. Znajdziesz w nich 8 filmów zawierających praktyczne wskazówki i cenne porady ekspertów oraz 8 programów treningowych z gotowymi zestawami ćwiczeń. Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie www.akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia-po-covid-19/

W każdym odcinku występują lekarz, fizjoterapeuta, trenerzy, psycholog i dietetyk. Z programu możesz korzystać jak Ci wygodnie. Ćwiczyć z telefonem, tabletem czy przed komputerem lub telewizorem. Zawsze możesz wrócić do wybranego odcinka programu i powtórzyć trening lub konkretne ćwiczenie.

“8 tygodni do zdrowia po COVID-19” to program:

Lekarz doradza między innymi jak zmniejszyć objawy zespołu przewlekłego zmęczenia. Jak ćwiczyć w cukrzycy? Czy treningiem można zwiększyć odporność i zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19? Jak można poprawić koncentrację i pamięć?

Fizjoterapeuta pokazuje jak prawidłowo ćwiczyć, podpowiada jak dbać o kręgosłup i stawy.

Trenerzy prowadzą treningi o różnym natężeniu, dzięki którym poczujesz się lepiej.

Psycholog tłumaczy jaki wpływ na zdrowie ma prawidłowy oddech. Skąd czerpać wewnętrzną motywację? Jak pracować nad koncentracją i skupieniem? Jak wzmacniać więzi rodzinne?

Dietetyk doradza jak komponować posiłki, aby organizm mógł się zregenerować po przebyciu COVID-19.
Projekt jest też dla osób, które nie chorowały na COVID-19. Aktywność fizyczna, doskonalenie technik oddychania, zadbanie o chwile relaksu i zdrowy posiłek przydadzą się każdemu. Dzięki programowi poczujesz radość z dbania o zdrowie.

Zadbaj o siebie w nowym roku – wejdź na www.akademia.nfz.gov.pl i skorzystaj z programów profilaktycznych przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Materiał informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.