Na rynku z jaszczurkami lub w cytadeli z latarką

Czytaj dalej
Fot. Paweł Kędzia
Paweł Kędzia

Na rynku z jaszczurkami lub w cytadeli z latarką

Paweł Kędzia

Najbliższa majówka będzie jedną z najdłuższych. Wystarczy kilka dni dodatkowego urlopu, żeby nacieszyć się aż 10 dniami wolnymi. Podpowiadamy, jakie ciekawe miejsca w regionie (a także poza nim) można w tym czasie odwiedzić.

Pierwszomajowe happeningi w podbrodnickiej Stajni Leźno od lat mają grono fanów. Organizatorzy Anna i Marek Michalak w satyryczny sposób nawiązują do PRL-u. Niektórzy uczestnicy ubiorem przenoszą się do tamtej epoki. Dla nich nie jest to wspomnienie ponurych czasów, lecz swojej młodości. Dzieciom i wnukom pokazują, jak dawniej świętowano 1 Maja. Na czele leźnieńskiego pochodu, który startuje o godz. 13, jadą konno dziewczęta w ludowych strojach, za nimi tarpan, przystrojony w czerwone szturmówki. Podczas pikniku z głośników płyną historyczne przemówienia dygnitarzy i - satyryczne, przygotowane specjalnie na tę imprezę. Do dypozycji gości są m.in. konne przejażdżki i zjazdy całorocznym torem - tubing. Najłatwiej tam dojechać drogą wojewódzką „544” z Brodnicy na Działdowo.

Święto pracy, święto ulicy

Nietypową propozycję na 1 maja mają mieszkańcy Wąbrzeźna. Ten dzień jest celebrowany jako imieniny ul. 1 Maja. Organizatorzy przygotowują mnóstwo atrakcji dla dzieci. W godz. 11-14 odbędą się pokazy czerpania papieru ręcznego i pisania gęsim piórem. Przy okazji warto zwiedzić chyba jedno z najbardziej niedocenianych miasteczek w regionie, z prześlicznym rynkiem, gdzie eksponowana jest fontanna z jaszczurkami - hołdem dla historycznego Związku Jaszczurczego.

- Kamil Snochowski, czyli znany czytelnikom „Nowości” „Literołap”, znalazł w którejś z niemieckich bibliotek cyfrowych wydaną w 1902 roku w Dreźnie książkę, poświęconą dobrym przykładom architektury willowej w ówczesnych Niemczech i poza granicami cesarstwa - mówi nasz redakcyjny kolega Szymon Spandowski. - Znalazło się w niej w sumie 75 różnego rodzaju rezydencji podmiejskich spod Drezna, Berlina, Monachium, ale też z terenu Holandii, Francji, Szwajcarii, Austro-Węgier.

Wśród tej willowej arystokracji były dwa budynki z naszego regionu: toruńska leśniczówka przy Szosie Bydgoskiej i pastorówka w Wąbrzeźnie. Lepszej zachęty nam nie było trzeba. Uzbrojeni w to i jeszcze kilka zdjęć dawnego Wąbrzeźna, wybraliśmy się z żoną na wycieczkę. Pastorówkę znaleźliśmy bez trudu, a poza nią jeszcze sporo innych atrakcji.

W dalszej części artykułu przeczytacie:

 • gdzie warto wybrać się na długi majowy weekend
 • jakie atrakcje przygotowały miejscowości w naszym regionie
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Kędzia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.