Agata Pustułka

Na Śląsku brak rąk do pracy. Kopalnie będą musiały zatrudnić Ukraińców

Dziś pójście na emeryturę oznacza lepsze pieniądze. Kto zarobi na emerytury obecnych pracowników? Fot. Piotr Idem Dziś pójście na emeryturę oznacza lepsze pieniądze. Kto zarobi na emerytury obecnych pracowników?
Agata Pustułka

Skąd ta sytuacja? Między innymi z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Wiele osób odeszło z pracy na wcześniejszą emeryturę. I zaczął się problem, bo przedsiębiorstwa nie mają ich kim zastąpić. Z naszych informacji wynika, że śląskie kopalnie zaczynają szukać górników wśród Ukraińców, którzy od lat „zabezpieczają” polski rynek pracy. Jak wynika z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy, brakuje też wielu specjalistów: elektryków, kierowców, pracowników IT. Ale też spawaczy czy pracowników obsługujących specjalistyczne urządzenia.

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach oferuje aż 34,6 tys. miejsc pracy, a jednak bezrobotni nie są zbyt aktywni. W regionie jest najniższe w historii bezrobocie. Najniższa - też w historii - stopa bezrobocia, o co nie było łatwo po likwidacji kopalń i zmianach gospodarczych. Jednak pracownicy wolą dziś korzystać z możliwości pójścia na wcześniejszą emeryturę, co oznacza, że kolejne pokolenia będą musiały na te emerytury zarobić.

- Teraz miałam lepsze warunki, a kto wie, jak będzie za dwa lata, dlatego zdecydowałam się zrezygnować z pracy - mówi jedna z nauczycielek z Katowic.

CZYTAJ KONIECZNIE
ILE NAPRAWDĘ ZARABIA GÓRNIK W KOPALNI?

Dziś to praca szuka człowieka, a nie człowiek szuka pracy. Jednocześnie, a to paradoks, coraz więcej firm boryka się ze znalezieniem i zatrzymaniem wykwalifikowanych pracowników. To nie tylko polska specjalność. Problem ten dotyka ok. 34 proc. firm w Unii Europejskiej. W Polsce kłopoty z rekrutacją ma aż 60 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Z raportu International Business Report - który objął 33 kraje - wynika, że tylko w Japonii są większe trudności w pozyskaniu pracowników (76 proc.) niż w Polsce.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.