Rajmund Wełnic

Na ulicy Kościuszki w Szczecinku podniesiono limit prędkości

Wyjazd w ulicę Kościuszki z Jagiełły, od tego miejsca obowiązuje dopuszczalna prędkość 70 km/h Fot. Rajmund Wełnic Wyjazd w ulicę Kościuszki z Jagiełły, od tego miejsca obowiązuje dopuszczalna prędkość 70 km/h
Rajmund Wełnic

Kontrowersyjna decyzja - na odcinku ulicy Kościuszki w Szczecinku podniesiono limit prędkości do 70 km/h, aby zdający na prawo jazdy mieli gdzie się rozpędzić…

Zmotoryzowani poruszający się ulicą Kościuszki w Szczecinku z pewnym zdziwieniem zauważyli ostatnio, że w rejonie kościoła św. Rozalii pojawiły się znaki ograniczające prędkość do 70 km/h. To o 20 km/h więcej niż do tej pory, bo był to - i wciąż jest - teren zabudowany.

Kursanci muszą się tutaj rozpędzić

Jak się okazuje jest to wynik uruchomienia w Szczecinku filii ośrodka ruchu drogowego, w którym z początkiem kwietnia będzie można zdawać egzaminy na prawo jazdy.

Jazdy egzaminacyjne będą się odbywać na ulicach miasta, a jednym z wymogów jest możliwość rozpędzenia auta właśnie do prędkości 70 km/h, aby sprawdzić umiejętności kandydatów na kierowców. Sęk w tym, że w granicach administracyjnych Szczecinka takich tras do tej pory nie było. Stąd decyzja o podniesieniu limitu prędkości na ulicy Kościuszki.

Sprawa stawała na posiedzeniu komisji ruchu drogowego, która zmianę zaakceptowała. Zakładając, że 10 km/h ponad dopuszczalną prędkość to zwyczajowo margines, od którego nie nakłada się kar na zbyt szybko jeżdżących, można założyć, że teraz Kościuszki auta będą mknąć bezkarnie nawet 80 km/h...

Starosta szczecinecki Krzysztof Lis w rozmowie z nami nie ukrywa, że zależało mu na czasie i dlatego wytypowano do tego ulicę Kościuszki, która jest drogą powiatową. I uzgodnienia z zarządcą drogi były formalnością. Bardziej do tego nadająca się np. mała obwodnica (obejście Trzesieki od osiedla Zachód do szosy barwickiej) jest już w gestii Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Nie mówiąc już o odcinkach dróg krajowych, pomijając już to, iż te znajdujące się w mieście średnio nadają się do podnoszenia limitu prędkości.

Strażnicy stali tu kiedyś z fotoradarem

Zresztą i „70” na ulicy Kościuszki musi budzić pewne obawy, bo bezpieczeństwa to nie raczej nie podniesie.

Dość powiedzieć, że - gdy jeszcze niedawno strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość - jedno z miejsc ich fotoradarowych „polowań” znajdowało się właśnie tutaj.

Do skrzyżowania z ulicą Karlińską Kościuszki (podwyższona prędkość obowiązuje od skrzyżowania z ulicą Jagiełły w stronę Trzesieki) to bowiem zwykła, miejska ulica, na której ruch samochodowy krzyżuje się z ruchem pieszych. Jest kościół, a z pobliskiego osiedla Zachód wiele osób przechodzi tędy do parku.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.