Na urlop za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ. Zobacz, jak możesz ją otrzymać

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
(ea)

Na urlop za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ. Zobacz, jak możesz ją otrzymać

(ea)

Dlaczego warto mieć za granicą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co należy zrobi, aby ją otrzymać? Jak korzystać z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania? - wyjaśniają eksperci z NFZ.

Podczas redakcyjnego dyżuru na pytania odpowiadali Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy i Barbara Nawrocka, rzecznik oddziału.

Na urlop za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ. Zobacz, jak możesz ją otrzymać
Tomasz Czachorowski Na pytania odpowiada Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy

- Pod koniec czerwca wyjeżdżam na tydzień do Grecji. Chcę sobie wyrobić kartę EKUZ. Z jakich świadczeń będę mogła skorzystać z tym dokumentem?
Ten, kto posiada kartę EKUZ ma prawo do takich samych świadczeń zdrowotnych, na takich samych zasadach jak ubezpieczony mieszkaniec danego kraju. Oznacza to, że za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, jeśli takie są przepisy w danym państwie. Na przykład, w Grecji korzystając ze świadczeń lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości do 25 proc. ceny. Koszty te nie są zwracane przez polskiego płatnika.

Dla porównania, w Belgii pacjent musi najpierw pokryć we własnym zakresie pełne koszty udzielonych mu świadczeń a następnie może ubiegać się o zwrot ich części w lokalnej belgijskiej kasie chorych. Udział własny pacjenta w zależności od typu świadczeń wynosi od 20-70%. Polscy pacjenci mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów od razu, na terenie tego państwa albo po powrocie do kraju, w oddziale wojewódzkim NFZ.

Informacje na temat zasad opieki medycznej w poszczególnych krajach są dostępne na stronie internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl. Przed wyjazdem warto zapoznać się z tymi zasadami i wówczas zdecydować – lub nie – o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

W dalszej części poznasz m.in. odpowiedzi na pytania:

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z karty EKUZ?

W jakich krajach obowiązuje karta EKUZ?

Czy za wydanie karty EKUZ trzeba zapłacić?

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
(ea)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.