Na „zakręcie mistrzów” stoi fotoradar. Pierwszy w Katowicach

Czytaj dalej
Fot. Dorota Niećko
Dorota Niećko

Na „zakręcie mistrzów” stoi fotoradar. Pierwszy w Katowicach

Dorota Niećko

Najsłynniejszy zakręt w Katowicach doczekał się fotoradaru. Zjazd z DK 86 na A4 to miejsce, gdzie dochodzi do 70 kolizji rocznie.

Żółty fotoradar stoi na zakręcie mistrzów od piątku 28 października. Przez pierwsze dni miał być testowany, ale kierowcy informują, że „już błyska” i fotografuje tych, którzy jadą za szybko. To jednocześnie pierwszy żółty fotoradar w Katowicach. Poza zjazdem z DK 86 w A4, pomiar prędkości prowadzony jest na Chorzowskiej, ale tu jest urządzenie mobilne.

Zjazd na A4 to słynny zakręt mistrzów. Nie ma tu wielu wypadków, ale kolizji - tak. W ubiegłym roku było ich 79, rok wcześniej - 71. GDDKiA już rok temu, po fatalnym weekendzie, kiedy na zakręcie mistrzów doszło do ponad 10 kolizji zapowiedziała, że zamontuje tu urządzenie do pomiaru prędkości. Zaś policja, poproszona o zaopiniowanie takiego rozwiązania, pomysłowi przyklasnęła. W efekcie Inspekcja Transportu Drogowego fotoradar zamontowała.

- Nie było tu na szczęście żadnego śmiertelnego wypadku, ale ranni - tak - przyznaje podinspektor Aleksandra Nowara, rzecznik śląskiej policji. - Liczba kolizji jest zatrważająca. Opiniowaliśmy projekt, czy postawić fotoradar. Uznaliśmy, że podniesie bezpieczeństwo.

Kto najbardziej zyska na fotoradarze na "zakręcie mistrzów" w Katowicach?

Dlaczego zakręt mistrzów jest tak feralny? Po pierwsze dlatego, że węzeł Murckowska to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Katowicach. Wedle szacunków każdej doby przejeżdża tędy około 100 tys. pojazdów. Po drugie, to tak naprawdę dwa zakręty. O ile pierwszy jest łagodny, i obowiązuje na nim ograniczenie do 70 kilometrów na godzinę, o tyle drugi jest ostrzejszy i ograniczenie jest do 50 km. Wystarczy, że pada deszcz, a samochody tańczą na jezdni i uderzają w barierki. Wedle kierowców, winna jest geometria drogi, a może i rodzaj nawierzchni. Wedle policji i drogowców - prędkość. Zakręt mistrzów doczekał się nawet swojego fanpage’a na Facebooku („Czy był dziś wypadek na zakręcie mistrzów w Katowicach?”). Ma ponad 11 tys. fanów. Kierowcy ostrzegają się nawzajem przed utrudnieniami i robią zdjęcia korków i roztrzaskanych aut. Przypomnijmy, że cały węzeł Murckowska przeszedł już wielką przebudowę. Remont trwał od 2007 do 2009 roku.

[Czytaj także: Fotoradar na zakręcie mistrzów w Katowicach. Ma działać od listopada 2016. To przez masę kolizji

*Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
*Darmowe przeglądy samochodów na stacjach diagnostycznych LISTA STACJI
*Rondo Lecha i Marii Kaczyńskich zamiast Ronda Ziętka? ZAGŁOSUJ W SONDZIE
*Inauguracja 500-lecia Reformacji na uroczystościach w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI
*Terminator z Sosnowca trafiony 17 kulami rzucił się na policjantów

Śląskie cmentarze to miejsca lekcji historii. Nie zapominajmy o zmarłych

Dorota Niećko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.