Grzegorz Kończewski

Na zatrudnienie poza murami zakładu karnego nie mają co liczyć m.in. odsiadujący wyroki za zabójstwo i przestępstwa seksualne

Osadzony najczęściej będzie pracował w parku przylegającym do siedziby WFOŚiGW w Toruniu Fot. Grzegorz Olkowski Osadzony najczęściej będzie pracował w parku przylegającym do siedziby WFOŚiGW w Toruniu
Grzegorz Kończewski

Od wczoraj WFOŚiGW przy ul. Fredry ma nowego pracownika gospodarczego. To osadzony z „Okrąglaka”.

O skazanych, odbywających karę w toruńskim Areszcie Śledczym (w ramach reorganizacji Służby Więziennej 1 kwietnia został on przekształcony w Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Inowrocławiu), którzy mogą pracować poza murami, mówi się „szczęściarze”. Dwóch spośród nich pracuje nieodpłatnie w toruńskiej Fundacji Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych, a czterech znalazło znalazło zatrudnienie (już z wynagrodzeniem) w produkującej opakowania spółce Combinath.

- To ludzie starannie sprawdzeni i wyselekcjonowani, którzy muszą reprezentować odpowiednio wysoki poziom samodyscypliny, bo przecież opuszczają mury zakładu karnego bez konwojenta - podkreśla Dorota Iwanicka, rzeczniczka Zakładu Karnego w Inowrocławiu. - Zazwyczaj są to osoby z niższymi wyrokami, np. za drobne kradzieże, zaległości alimentacyjne czy jazdę pod wpływem alkoholu. Poza mury nie wypuszczamy skazanych za zabójstwa i przestępstwa seksualne.

Resocjalizacja przez pracę

Do wąskiego grona pracujących skazanych dołączył właśnie kolejny szczęściarz, który wczoraj po raz pierwszy pojawił się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy ul. Fredry 8 w Toruniu. I będzie pojawiać się do końca roku. Niewykluczone zresztą, że za jakiś czas - co przewiduje umowa podpisana między WFOŚiGW a Zakładem Karnym w Inowrocławiu - dołączy kolejny skazany.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.