Nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej - pierwsze ćwiczenia w Wielkopolsce już w tym roku!

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Grzegorz Okoński

Nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej - pierwsze ćwiczenia w Wielkopolsce już w tym roku!

Grzegorz Okoński

Wielkopolska miała mieć swoją brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej w 2019 roku, jednak „terytorialsi”, jak potocznie mówi się na żołnierzy WOT, będą tu pełnić służbę już w tym roku, w dwóch batalionach - w dwóch miejscowościach, i w tym roku, zapewne na jesieni – spotkają się po raz pierwszy w akcji na poligonie!

Nasza jednostka terytorialna, czyli 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej już powstała – 15 stycznia tego roku, i już prowadzi nabór do służby. Jej dowództwo i sztab, podobnie jak pododdziały wsparcia i zabezpieczenia, mają stacjonować w Poznaniu. 

- Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane w dniu 1 stycznia 2017 roku w oparciu o Ustawę o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony

– mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. - Rozwój WOT jest prowadzony zgodnie „Koncepcją utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej”, która przewiduje sformowanie w Polsce siedemnastu Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie, za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie mają być utworzone dwie BOT.

Dowódcą wielkopolskich "terytorialsów" jest płk Rafał Miernik, oficer o dużym i praktycznym zarazem doświadczeniu operacyjnym. Był m.in. szefem szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, czy dowódcą batalionu manewrowego Weimarskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej. W czasie IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku dowodził kompanią, a podczas IX zmiany PKW w Afganistanie dowodził batalionową grupą bojową Alfa i bazą Ghazni.

- W pierwszej kolejności formowane jest dowództwo brygady oraz pierwsze dwa bataliony lekkiej piechoty w Śremie i Lesznie

- mówi ppłk Marek Pietrzak. - Obecnie dowództwo brygady znajduje się w lokalizacji przejściowej, a docelowo 12. WBOT przejmie historyczne koszary stacji lotniczej Ławica, przy ul. Lotniczej w Poznaniu. Ożywienie tamtejszego historycznego kompleksu z pewnością będzie korzystne dla miasta i mieszkańców, którzy będą świadkami powrotu wojska na Ławicę. Docelowo w skład 12. WBOT, poza batalionami w Śremie i Lesznie będą wchodziły także bataliony w Poznaniu, Turku i Dolaszewie koło Piły. Planujemy, że stan brygady znacząco przekroczy 3000 żołnierzy.

Kiedy odbędą się pierwsze ćwiczenia Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej? Kto może wstąpić w jej szeregi i ile wynosi pensja żołnierza WOT? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Okoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.