Nad Pogorią strażnicy miejscy zastąpili latem policjantów

Czytaj dalej
Fot. KMP Dąbrowa Górnicza
Piotr Sobierajski

Nad Pogorią strażnicy miejscy zastąpili latem policjantów

Piotr Sobierajski

W tym roku nie będzie letnich dodatkowych patroli policyjnych wokół dąbrowskich jezior Pogoria oraz na Zielonej, a więc miejscach, gdzie najchętniej wypoczywają mieszkańcy całego Zagłębia. Okazało się, że policjantów zastąpią tym razem strażnicy miejscy.

Co roku miasto przekazywało Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej fundusze, które pozwalały na organizację podczas wakacji dodatkowych patroli w weekendy. Służbę w tych patrolach pełnili ci policjanci, którzy akurat mieli wolne, ale nie byli ani przed pełnieniem obowiązkowej służby, ani jej nie zakończyli. Chętnych do tych służb nie brakowało, zwłaszcza, że były one płatne ponadprogramowo.

W tym roku władze miasta przyjęły nieco inną strategię i od minionego weekendu 29 oraz 30 czerwca plaż oraz terenów rekreacyjnych wokół dąbrowskich Pogorii doglądają już strażnicy miejscy. Skąd więc taka zmiana?

Strażnicy miejscy mają działać, po roku weryfikacja

- Chcielibyśmy w mieście zintensyfikować działalność strażników miejskich, którzy mają wystarczające kompetencje do tego, by pilnować skutecznie porządku i w razie potrzeby interweniować. Jednocześnie będziemy się przez rok przyglądać ich działalności, by potem ocenić, jak wywiązują się z nałożonych zadań i obowiązków - tłumaczy Bartosz Matylewicz, naczelnik kancelarii prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Podczas ostatniej dąbrowskiej sesji rady miejskiej rajcy zgodzili się na przekazanie dodatkowych funduszy straży miejskiej, z czego 60 tys. zł przeznaczonych zostanie właśnie na dodatkową służbę patrolową, a za 240 tys. zł mają zostać kupione dwa nowe samochody do patrolowania miasta.

Na razie patrole, za rok stały posterunek nad Pogorią III

- Dodatkowe patrole obecne są nad Pogorią w weekendy. Będzie to służba dwunastogodzinna - informuje Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. - Strażnicy będą patrolowac pieszo najbardziej popularne miejsca wypoczynku. W przyszłym roku nad Pogorią III powstanie stały posterunek strażników miejskich. I wtedy służba letnia także pełniona będzie w ramach normalnego harmonogramu patrolowego. Ogłoszony został przetarg na kupno dwóch samochodów, bowiem część tych, którymi dysponujemy mają już przejechane po 300 a nawet 400 tys. kilometrów. I niestety często wymagają napraw. Dwa nowe wozy będą średnich rozmiarów, co ułatwi nam patrolowanie terenów na wąskich osiedlowych drogach. Będą miały też wydzieloną część do przewożenia osób zatrzymanych - dodaje.

Strażnicy mają głównie patrolować tereny plaży nad Pogorią III, cypla w rejonie zatoczki, miejsca do grillowania od strony Pogorii IV, a także Park Zielona.

Ratownicy WOPR i medycy nad Pogorią

Podczas wakacji nad Pogorią III WOPR zapewnia też dodatkowe dyżury ratowników. Są to 6-osobowe zespoły ratownicze, strzegące plaży w okresie od 22 czerwca do 31 sierpnia.

W sobotę i niedzielę w godz. 10-18. OSP Śródmieście zapewnia zabezpieczenie medyczne. To dyżury w każdą sobotę i niedzielę, w godz. 10 - 19. Został zorganizowany punkt medyczny w budynku Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III. Jest też patrol mobilny, poruszający się na quadzie i rowerze. Zespół punktu medycznego oraz patrolu mobilnego składa się z ratownika medycznego, pielęgniarki, ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy i wolontariusza. W weekendy nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa 6 osób.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.