Marek Weckwerth

Nad wodę wybierz się z głową. Przeżyjesz i będziesz zadowolony

Na wodzie trzeba być trzeźwym. Nie tylko dlatego, że kontroluje to policja - pijani toną najczęściej Fot. Policja Na wodzie trzeba być trzeźwym. Nie tylko dlatego, że kontroluje to policja - pijani toną najczęściej
Marek Weckwerth

Latem ludzie toną najczęściej dlatego, że ich umiejętności są niewystarczające i kąpią się w miejscach niestrzeżonych, bo nadużywają alkoholu i popisują się brawurą. Bywa też, że tragicznie, zerwaniem rdzenia kręgowego, kończy się skok na głowę do nierozpoznanej wody.

Wystarczy zresztą, że pływak zanadto oddali się od brzegu i złapie go skurcz mięśnia – wtedy może utonąć najlepszy. Po skoku z pomostu do zimnej wody, zwłaszcza rozgrzanego promieniami słońca plażowicza lub po wywrotce kajaka można doznać szoku termicznego i ataku serca. Jak widać możliwości nagłego, a niechcianego pożegnania się z życiem w wodzie jest wiele.

Najczęstszą przyczyną utonięć – co udowodniły ubiegłoroczne wakacje w naszym regionie – jest alkohol. Często w wodzie giną dzieci, których rodzince zaniedbali obowiązku opieki. Wystarczy chwila nieuwagi i dziecko może zniknąć pod wodą. 

Policjanci i ratownicy WOPR przypominają więc o podstawowych zasadach, które sprawią, że wypoczynek nad wodą będzie przyjemny i bezpieczny.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.