Alicja Kalinowska

Nadal mamy szansę wygrać zdrowie

W ramach prozdrowotnego programu zorganizowano także spacery nordic walking. Marsze odbyły się w Myśliwcu i Stanisławkach,  a udział w nich wzięło kilkadziesiąt Fot. Archiwum projektu W ramach prozdrowotnego programu zorganizowano także spacery nordic walking. Marsze odbyły się w Myśliwcu i Stanisławkach, a udział w nich wzięło kilkadziesiąt osób.
Alicja Kalinowska

Możemy wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych na terenie powiatu wąbrzeskiego.

Zmieniły się przedziały wieku osób, które mogą zostać przebadane w ramach programu zdrowotnego realizowanego przez wąbrzeskie starostwo. - Te zmiany wymusiło na nas ministerstwo zdrowia, które zdecydowało się na wprowadzenie bezpłatnych badań profilaktycznych dla innej grupy wiekowej - mówi Violetta Frączek, kierownik wydziału zdrowia wąbrzeskiego starostwa.

Z badań będą mogli skorzystać:

Do tej pory do badań przystąpiło około 4.200 mieszkańców naszego powiatu.

- W połowie grudnia wyczerpany został limit badań kolonoskopijnych. Na szczęście, udało nam się zwiększyć go o 285 badań. Łącznie z tych badań skorzysta 570 mieszkańców naszego powiatu - dodaje kierownik Frączek.

W przychodniach w Książkach i Dębowej Łące skończyły się już limity na badania. Mieszkańcy tych miejscowości mogą jeszcze skorzystać z wizyt m.in. w Sitnie i przychodni przy Nowym Szpitalu w Wąbrzeźnie.

Do tej pory nowotwory wykryto u kilkunastu pacjentów. - Jedna z kobiet jest już po mastektomii. Jeden z mężczyzn natomiast przeszedł operację jelita grubego. Udział w programie najprawdopodobniej uratował tym ludziom życie - tłumaczy Violetta Frączek.

Program, na który starostwo pozyskało ponad 4 miliony złotych, to nie tylko badania profilaktyczne. W jego ramach sprzęt sportowy trafił do sołectw i świetlic wiejskich. A planowane są kolejne inwestycje. - Chcemy zakupić jeszcze 12 zestawów siłowni zewnętrznych. Osiem z nich stanie w samym Wąbrzeźnie, pozostałe cztery w miejscowościach gminnych. Natomiast dla wszystkich szkół zakupimy zestawy sprzętu do ćwiczeń - wylicza Violetta Frączek.

Mieszkańcy naszego powiatu mają również okazję brać udział w zajęciach sportowych. Obecnie prowadzone są między innymi zajęcia fitness.

W zajęciach sportowych, które odbywają się w salach gimnastycznych biorą udział również panowie. Ćwiczą oni grę w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. Odbywają się także warsztaty kulinarne.

Alicja Kalinowska

Z "Gazetą Pomorską" jestem związana od 2004 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.