Maciej Czerniak

Nadchodzi „Wielki Brat”, czyli totalna lustracja majątków

Autorem projektu ustawy o jawności życia publicznego jest Mariusz Kamiński. Projekt trafił już do Komitetu Stałego RM. Fot. Piotr Smoliński Autorem projektu ustawy o jawności życia publicznego jest Mariusz Kamiński. Projekt trafił już do Komitetu Stałego RM.
Maciej Czerniak

Ustawa o jawności życia publicznego teoretycznie ma dotyczyć urzędników państwowych i samorządowych. Ale praktycy ostrzegają, że prześwietlony może zostać każdy.

To jedna z najważniejszych ustaw, jakie procedowane są w Sejmie. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że jej projekt - zmieniany kilkukrotnie w ciągu ostatnich miesięcy - spotkał się z ostrymi komentarzami specjalistów.

- Najistotniejszym problemem jest obecnie nieuzasadniona, niekonstytucyjna i niezgodna ze standardami międzynarodowymi ingerencja w prawo do ochrony życia prywatnego i autonomii informacyjnej jednostki poprzez publikację oświadczeń majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej udostępnianym w internecie - zaznacza Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Chodzi o projekt ustawy o jawności życia publicznego. Jego autorem jest Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych. Projekt przeszedł już konsultacje publiczne i opiniowanie, obecnie oczekuje na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów. Ustawa zakłada konieczność ujawniania oświadczeń majątkowych w internecie (czyli po prostu dochodów) w ustawie jest mowa o tym, że dotyczy to funkcjonariuszy publicznych. Obecnie obowiązki ujawniania majątków regulują osobne ustawy, np. ta o sądach z 2016 roku, na mocy której każdy może sprawdzić w internecie, ile zarobił dany sędzia. Inna ustawa analogicznym obowiązkiem obejmuje posłów i senatorów.

Eksperci ostrzegają przed masową lustracją obywateli. Jakie mogą być skutki wprowadzenia ustawy? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.