ks. Rober Nęcek

Nagły lot awionetką z kard. Dziwiszem do Fatimy

Nagły lot awionetką z kard. Dziwiszem do Fatimy Fot. Archiwum
ks. Rober Nęcek

Z dziennika rzecznika kurii archidiecezjalnej w Krakowie. 13 maja 2006, rocznica zamachu na Jana Pawła II

Wylot do Portugalii w maju 2006 roku był nagły i niespodziewany. Otóż gospodarzom sanktuarium maryjnego w Fatimie, a w szczególności biskupowi Fatimy, Antonio Augusto dos Santos Marto, zależało, aby nabożeństwo maryjne 13 maja 2006 roku - w 25. rocznicę zamachu na papieża - poprowadził kardynał Stanisław Dziwisz. Tymczasem w normalnych warunkach nie dało się przyjąć zaproszenia, gdyż uroczystości fatimskie były z piątku na sobotę, a w niedzielę w Krakowie miała mieć miejsce procesja z Wawelu na Skałkę.

Mając tego świadomość, Portugalczycy wynajęli awionetkę Lufthansy, która wylądowała na lotnisku w Balicach, zabierając na pokład biskupa krakowskiego, osoby towarzyszące i na nowo wzniosła się ku niebu w drodze do Lizbony.

Na lotnisku w stolicy Portugalii Kardynała powitali burmistrz miasta i nuncjusz apostolski. Następnie w kawalkadzie policyjnej, samochodem udaliśmy się do Fatimy.

Nie było czasu na odpoczynek. Krótkie zwiedzanie bazyliki Matki Boskiej Różańcowej, która została zbudowana w miejscu, gdzie 13 maja 1917, troje bawiących się pastuszków spotkało Maryję. Projekt kościoła wykonał holenderski architekt Gerard van Kriechen. 13 maja 1928 arcybiskup Manuel da Conceicao Santos poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Kościół konsekrowano 7 października 1953. W listopadzie 1954 papież Pius XII dekretem „Luce Suprema” nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
ks. Rober Nęcek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.