Najciekawsze częstochowskie murale. A jest ich w mieście mnóstwo ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Piotr Ciastek

Najciekawsze częstochowskie murale. A jest ich w mieście mnóstwo ZDJĘCIA

Piotr Ciastek

Może zwiedzając Częstochowę warto przejść się szlakiem murali? Nie będzie to trudne, bo większość jest w centrum miasta. A są naprawdę piękne

Boom na murale w Częstochowie rozpoczął się trzy lata temu. Od tego czasu w mieście powstały dziesiątki mniejszych i większych malowideł zdobiących elewacje miejskich budynków. Nie oznacza to jednak, że w przeszłości murali pod Jasną Górą brakowało. Nie były one jednak tylko wyrazem artystycznym, a odzwierciedlały ducha poprzedniej epoki m.in. mural nad tzw. placem czerwonym.

Najbardziej znanym częstochowskim muralem jest „Wieża Babel“ według projektu Tomasza Sętowskiego. Wykonawcami „Wieży Babel“ są syn Tomasza Sętowskiego - Mikołaj i jego krewny Jan Sętowski, który opracował projekt graficzny muralu. Tematyka muralu, nawiązuje do problematyki religijno - mitologicznej. Wieża Babel to motyw wyjątkowo popularny w twórczości artystów, wśród których Sętowski upatruje swoich estetycznych mistrzów i patronów. Dzieło częstochowskich artystów zachwyca odwiedzających miasto i wspaniale wpisuje się w otoczenie. Obecnie oprócz zdjęć Jasnej Góry, to fotografie tego muralu przywożą ze sobą do domu turyści z kraju i zagranicy.

Kolejnym muralem wartym zobaczenia w Częstochowie jest „Świtezianka“ - mural nawiązujący do twórczości Adama Mickiewicza, autorstwa częstochowskiego artysty Michała Błacha. Ściana, na której powstał ma 140 m2 i została udostępniona przez Śródmiejską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Także trzy lata temu w bramie w Alejach NMP 65 powstał mural „Oko Cyklopa“, autorstwa Jacka Sztuki. w ramach akcji „Aleje - tu się dzieje!“. Jak wyjaśniał artysta, dzieło nawiązuje do mitologii, która jest wieczna i nieustannie zapładnia artystów. Profesorowi malarstwa chodziło również o to, aby pokazać jakieś zaburzenie twarzy, które przyciągnie wzrok. Te i inne murale można obejrzeć w naszej galerii zdjęć.

Władze Częstochowy uznały, że murale to wyśmienita koncepcja na zagospodarowanie pustych i smutnych ścian niektórych miejskich budynków. Przy okazji powstał nieformalny szlak częstochowskich murali, z których te największe znajdują się w ścisłym centrum miasta. Warto je zobaczyć!

Piotr Ciastek

Redaktor w oddziale Dziennika Zachodniego w Częstochowie. Od zawsze częstochowianin.


Na co dzień zajmuję się sprawami Lublińca i Częstochowy. Tworzę materiały tekstowe, wideo i multimedialne. Zajmuję się też robieniem zdjęć z wielu ważnych imprez na terenie północnego regionu województwa śląskiego. Prowadzę fanpage lubliniec.naszemiasto.pl i czestochowa.naszemiasto.pl na Facebooku. Recenzuję też na łamach internetowego Dziennika Zachodniego książki i filmy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.