Najlepszą czekoladę robili u Sobzticka

Czytaj dalej
Aleksander Król

Najlepszą czekoladę robili u Sobzticka

Aleksander Król

Przed wojną Racibórz słynął z wielu wielkich fabryk, które zaopatrywały miasta całego ówczesnego państwa niemieckiego. O dawnej świetności takich zakładów jak Doms, który produkował znane w całej Europie wyroby tytoniowe, przypominają dziś m.in. aukcje internetowe, na których pojawiające się pamiątki po dawnych fabrykach, sprzedawane są za grube pieniądze. Rozpoczynamy cykl “Raciborskie Fabryki”, w którym będziemy przedstawiać najważniejsze, przedwojenne zakłady Raciborza.

Wiecie, że pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech? Czekoladki produkowane w raciborskiej fabryce czekolady Sobzticka trafiały na stół Cesarza Niemieckiego Wilhelma I...

- Firmę założoną w 1828 roku przez Feliksa Sobzticka rozwinął jego syn Franciszek, który w 1868 roku wykupił grunty w kwartale pomiędzy dzisiejszymi ulicami Batorego, Środkową, Nowomiejską Podwale. W miejscu gdzie dziś znajduje się Urząd Miasta w Raciborzu zbudował fabrykę, w której produkowano czekoladę, przy użyciu pary - opowiada Adam Knura, historyk z raciborskiego muzeum, w którym kilka lat temu zorganizowano wystawę dotyczącą wielkiego, przedwojennego raciborskiego przemysłu.

Firma szczyciła się tytułem Królewskiego Dostawcy, nadanym jej przez Cesarza Niemieckiego Wilhelma I w 1882 r. Produkowane u Sobzticka czekolady, wafle i cukierki trafiały do sklepów znajdujących się na całym terytorium państwa niemieckiego (filie i sklepy znajdowały się m.in. we Wrocławiu, Monachium, Berlinie).

Jedna z największych fabryk Raciborza (w 1910 r zatrudniała 1261 pracowników) upadła podczas światowego kryzysu z końcem lat 20. XX w.

Mieszkanie za czytanie

Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.