Najważniejsze nowe zakazy. Bardzo ważne dla wszystkich, duże zmiany dla osób 65+

Czytaj dalej
Fot. arc
redakcja

Najważniejsze nowe zakazy. Bardzo ważne dla wszystkich, duże zmiany dla osób 65+

redakcja

Rząd wprowadził nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Są to rozwiązania jeszcze dalej idące niż te sprzed tygodnia. Bardzo ważne zmiany w zapisach dotyczą seniorów powyżej 65 roku życia.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, które w jednym miejscu zebrała rządowa strona gov.pl. Zapewne już wczoraj spotkali się Państwo z nietypowymi kolejkami do niemal wszystkich sklepów. To właśnie efekt nowych przepisów związanych z handlem.

Nowe zasady dotyczące m.in. robienia zakupów
Zgodnie z nowymi zasadami, do każdego sklepu (zarówno małego, jak i super- oraz hipermarketu, a także do każdego lokalu usługowego będą mogły wejść maksymalnie 3 osoby do jednej kasy.
Podobne obostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Zatem jeśli w osiedlowym Lidlu jest pięć kas, to w sklepie nie może być więcej niż 15 klientów. Na terenie poczty natomiast może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.#Od 2 kwietnia br. wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe będą dostępne dla wszystkich.

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostały zamknięte.
Mogą funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu.
Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami. Zawieszone zostaje również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży - zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Rozszerzona zostaje lista osób, które będą podlegały obowiązkowej kwarantannie domowej.
Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą skierowaną na kwarantannę. Zasady obowiązują od 1 kwietnia br.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki.
Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. W mocy nadal pozostają jednak ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób.

Wprowadzony został także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne.
Zakaz dotyczy m.in. parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych. Ograniczona zostaje również możliwość korzystania z rowerów miejskich.

Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi.
Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Ten wymóg zostaje rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny - np. dowożący do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników. Ograniczenie weszło w życie 2 kwietnia br. i nie dotyczy samochodów osobowych.

redakcja

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Małgorzata Kaczmarek

Kto sprawdza osoby które mają 65+ i robią zakupy moja matka ma 59 i robi w tych godzinach zakupy bo wygląda na starszą osobę dajcie se w końcu spokuj z ograniczeniami bo 65+ zanim wstaną i się rusza wola robić zakupy puzniej lub wcześniej z rana a w godzinach od 10 do 12 puste sklepy są sama o 11 chciałam po drodze pracy zrobić zakupy puste sklep w Nowogrodzie bobrzańskim w Biedronce dnia 17 pani ekspedientka zaczęła się dzrzec na mnie i męża że tylko 65+ a wcześniej wyższa pani około 50 a była tylko 11 godzina więc raz przeszczega się przepisów raz nie ludzie dajcie nam w końcu żyć normalnie mówicie o koronowirusie zarazach w sklepach mimo koszyków stoi się obok siebie przy nprzyklad chlebie i co jest odległość od siebie pracuje w e obuwiu duża firmą co rusz wyrzuca się osoby z gorączką do domu odległości brak są chore kontrolę osób pracujących że ochrona jest blisko nas i co też jest przeszczega się przepisów pić na wodę lejecie ludzia na głowy o zakażeniach tylko

gapa

Jakoś nie mogę się doczytać gdzie we źe 65+ dotyczy wszystkich sklepów !
W rozporządzeniu. &8 są tylko sklepy od 2000 m2 !

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.