Największe katastrofy w województwie śląskim w XXI wieku

Czytaj dalej
Patryk Drabek

Największe katastrofy w województwie śląskim w XXI wieku

Patryk Drabek

W ciągu minionych 15 lat doszło na terenie województwa śląskiego do wielu tragicznych wydarzeń. Przypominamy siedem największych katastrof w naszym regionie w XXI wieku. Zobaczcie zdjęcia.

1. Katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich - 2006 rok
Dokładnie dziewięć lat temu zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich. Zginęło 65 osób, a wśród nich Niemcy, Czesi, Słowacy, Belg i Holender. Ciężko rannych zostało 140 uczestników międzynarodowej wystawy gołębi. Do dziś przed katowickim Sądem Okręgowym toczy się proces karny kierownictwa spółki MTK, projektantów oraz budowlańców, którzy są oskarżeni o przyczynienie się do tej tragedii.

2. Katastrofa w KWK Halemba Ruda Śląska - 2006 rok
21 listopada 2006 roku w pokładzie 506, na głębokości 1030 metrów rudzkiej kopalni Halemba doszło do wybuchu metanu oraz eksplozji pyłu węglowego. W wyniku katastrofy zginęło 23 górników.

3. Katastrofa w kopalni „Wujek” - 2009 rok
W chodnikach przyścianowych gromadził się metan. Doszło do zwarcia, prawdopodobnie w przewodzie zasilającym urządzenie chłodnicze. Iskra wystarczyła, by gaz zapalił się i wybuchł. W katastrofie zginęło 20 górników - 12 na miejscu, a kolejnych ośmiu zmarło w szpitalach.

4. Katastrofa samolotu w Pyrzowicach - 2011 rok
Mały samolot typu Cirrus rozbił się w lesie, podchodząc do lądowania na lotnisku w Pyrzowicach. Zginęło dwóch mężczyzn i dwie kobiety, którzy wracali z Włoch. Pilot zgłaszał problemy z silnikiem, a po chwili zniknął z radarów wieży.

5. Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami - 2012 rok
W niewielkiej miejscowości Chałupki w gminie Szczekociny zderzyły się dwa pociągi - TLK 31100 „Brzechwa” spółki PKP Intercity relacji Przemyśl Główny - Warszawa Wschodnia oraz interREGIO 13126 „Jan Matejko” relacji Warszawa Wschodnia-Kraków Główny spółki Przewozy Regionalne. Zginęło 16 osób, a niemal 60 zostało rannych.

6. Katastrofa samolotu pod Częstochową - 2014 rok
5 lipca w miejscowości Topolów pod Częstochową rozbił się samolot Piper PA-31 Navajo, transportujący spadochroniarzy. Zginęło 11 osób, a jedna została ranna.

7. Katastrofa budowlana w Katowicach - 2014 rok
Po wybuchu gazu, zawaliła się kamienica zlokalizowana na rogu ulic Sokolskiej i Chopina w Katowicach. Zginęły trzy osoby - Dariusz Kmiecik, dziennikarz Faktów TVN, jego żona Brygida Frosztęga-Kmiecik, dziennikarka TVP Katowice oraz ich 2-letni syn.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.