Największy mural w Częstochowie "Strażnik Czasu" będzie gotowy w lipcu. Autorem projektu jest malarz Tomasz Sętowski ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Największy mural w Częstochowie "Strażnik Czasu" będzie gotowy w lipcu. Autorem projektu jest malarz Tomasz Sętowski ZDJĘCIA

Bartłomiej Romanek

Co w lipcu zobaczą turyści wychodzący z dworca głównego PKP w Częstochowie na Plac Rady Europy? Największy mural w mieście, zaprojektowany przez słynnego malarza, Tomasza Sętowskiego.

To będzie największy mural w Częstochowie. Na ścianie kamienicy przy al. Wolności 19, sąsiadującej z Placem Rady Europy, powstanie dzieło o powierzchni 1200 mkw. Autorem tego pomysłu jest Stefan Rybicki, właściciel kamienicy i najsłynniejszy częstochowski zegarmistrz. Autorem projektu muralu jest natomiast znany częstochowski malarz, Tomasz Sętowski, który wcześniej w Częstochowie zaprojektował mural „Wieża Babel”.

– Pomysł stworzenia muralu powstał w 2017 roku, kiedy postanowiliśmy wspólnie z małżonką odnowić ścianę kamienicy, sąsiadującą z Placem Rady Europy. Chciałem ubarwić tę ścianę, aby nie była smutna. Mural wydał mi się dobrym pomysłem. Dlatego poprosiłem o pomoc malarza Tomasza Sętowskiego, który bardzo chętnie przystał na moją propozycję. Po wielu godzinach narad, powstał projekt autorski Tomasza Sętowskiego – mówi Stefan Rybicki.

Oto galeria częstochowskich murali:

Mural będzie nosił tytuł „Strażnik Czasu”. To ukłon artysty w stronę pomysłodawcy. Stefan Rybicki jest najbardziej znanym częstochowskim zegarmistrzem, a pierwszy zakład zegarmistrzowski w kamienicy przy al. Wolności 19 zakładał 70 lat temu jego ojciec.

– Nasza rodzina związana jest z kamienicą, którą wraz z żoną zakupiłem 18 lat temu, od kilkudziesięciu lat – mówi Stefan Rybicki. – „Strażnik Czasu” pasuje także do twórczości Tomasza Sętowskiego, który często porusza kwestię czasu i czasoprzestrzeni.

Gotowy już w lipcu

Prace już się rozpoczęły. Pierwszy etap, obejmujący odpowiednie przygotowanie ścian, ma zostać zakończony w maju.

W dalszej części:

 • Co osobiście będzie robił Sętowski
 • Kto chce przywozić do Częstochowy wicieczki z Wiednia
 • Wspominamy najsłynniejszy częstochowski mural
Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.