Napad na kobietę w centrum Katowicach. Mężczyzna pociął twarz butelką młodym kobietom. Sąd apelacyjny utrzymał wyrok

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Patryk Drabek

Napad na kobietę w centrum Katowicach. Mężczyzna pociął twarz butelką młodym kobietom. Sąd apelacyjny utrzymał wyrok

Patryk Drabek

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok dla Sebastiana K., który w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2017 roku rozbitą butelką pociął twarze dwóch młodych kobiet. To oznacza, że mieszkaniec Siemianowic Śląskich ma spędzić w więzieniu osiem lat. Dokonano jedynie drobnych zmian dotyczących oceny prawnej jednego z działań Sebastiana K. Uznano, że brał udział w pobiciu, a nie bójce.

Proces dotyczący ataku na dwie młode kobiety, do którego doszło w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2017 roku w Katowicach, rozpoczął się w lutym 2018 roku w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Sebastian K. rozbitą butelką pociął twarze 18-letniej wówczas kobiety i jej o 6 lat starszej koleżanki.

Mężczyzna został oskarżony o usiłowanie zabójstwa i równocześnie spowodowanie trwałego zeszpecenia u jednej z pokrzywdzonych oraz spowodowanie obrażeń ciała w postaci 2 ran u drugiej z młodych kobiet. Dwaj kolejni mężczyźni - Adrian O. i Dawid D. odpowiadali natomiast za pobicie dwóch mężczyzn, kolegów pokrzywdzonych kobiet. Sąd ostatecznie uznał, że w tym przypadku nie ma mowy o usiłowaniu zabójstwa i zmieniono kwalifikację prawną na udział w bójce z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

- Pokrzywdzona tak naprawdę nie widziała momentu zamachnięcia się Sebastiana K. Dlatego też trudno uznać, że oskarżony celowo wybrał sobie tę pokrzywdzoną, aby dokonać zabójstwa - podkreślała sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach Joanna Sienkiewicz. Jeśli chodzi o Adriana O. i Dawida D., sąd uznał, że nie można wierzyć ich wyjaśnieniom. W przypadku tych dwóch oskarżonych orzeczono takie kary, o jakie wnosił prokurator.

W lipcu Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Sebastiana K. na 8 lat więzienia. Mężczyzna ma także zapłacić jednej z pokrzywdzonych zadośćuczynienie w wysokości 50 tysięcy złotych, a drugiej nawiązkę w wysokości 5 tysięcy złotych. Sąd orzekł również karę 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na - odpowiednio - 2 i 3 lata oraz kary grzywny dla Dawida D. i Adriana O.

Ten drugi ma zostać ponadto objęty dozorem kuratora. Obaj mają też zapłacić nawiązki pobitym mężczyznom (kolegom pokrzywdzonych kobiet).

Już 28 grudnia ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Katowicach rozpoznał apelacje od wyroku.

Sędzia Robert Kirejew, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Katowicach, przekazał, że Sąd Apelacyjny generalnie utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji.

- Dokonano jedynie drobnych zmian dotyczących oceny prawnej jednego z działań Sebastiana K. Uznano, że brał udział w pobiciu, a nie bójce - poinformował sędzia Kirejew.

Prawomocny wyrok dla Sebastiana K. Mieszkaniec Siemianowic Śląskich trafi za kratki na osiem lat

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.