Napad na kobietę w centrum Katowicach. Mężczyzna pociął twarz butelką młodym kobietom. Sąd apelacyjny utrzymał wyrok

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Patryk Drabek

Napad na kobietę w centrum Katowicach. Mężczyzna pociął twarz butelką młodym kobietom. Sąd apelacyjny utrzymał wyrok

Patryk Drabek

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok dla Sebastiana K., który w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2017 roku rozbitą butelką pociął twarze dwóch młodych kobiet. To oznacza, że mieszkaniec Siemianowic Śląskich ma spędzić w więzieniu osiem lat. Dokonano jedynie drobnych zmian dotyczących oceny prawnej jednego z działań Sebastiana K. Uznano, że brał udział w pobiciu, a nie bójce.

Proces dotyczący ataku na dwie młode kobiety, do którego doszło w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2017 roku w Katowicach, rozpoczął się w lutym 2018 roku w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Sebastian K. rozbitą butelką pociął twarze 18-letniej wówczas kobiety i jej o 6 lat starszej koleżanki.

Mężczyzna został oskarżony o usiłowanie zabójstwa i równocześnie spowodowanie trwałego zeszpecenia u jednej z pokrzywdzonych oraz spowodowanie obrażeń ciała w postaci 2 ran u drugiej z młodych kobiet. Dwaj kolejni mężczyźni - Adrian O. i Dawid D. odpowiadali natomiast za pobicie dwóch mężczyzn, kolegów pokrzywdzonych kobiet. Sąd ostatecznie uznał, że w tym przypadku nie ma mowy o usiłowaniu zabójstwa i zmieniono kwalifikację prawną na udział w bójce z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

- Pokrzywdzona tak naprawdę nie widziała momentu zamachnięcia się Sebastiana K. Dlatego też trudno uznać, że oskarżony celowo wybrał sobie tę pokrzywdzoną, aby dokonać zabójstwa - podkreślała sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach Joanna Sienkiewicz. Jeśli chodzi o Adriana O. i Dawida D., sąd uznał, że nie można wierzyć ich wyjaśnieniom. W przypadku tych dwóch oskarżonych orzeczono takie kary, o jakie wnosił prokurator.

W lipcu Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Sebastiana K. na 8 lat więzienia. Mężczyzna ma także zapłacić jednej z pokrzywdzonych zadośćuczynienie w wysokości 50 tysięcy złotych, a drugiej nawiązkę w wysokości 5 tysięcy złotych. Sąd orzekł również karę 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na - odpowiednio - 2 i 3 lata oraz kary grzywny dla Dawida D. i Adriana O.

Ten drugi ma zostać ponadto objęty dozorem kuratora. Obaj mają też zapłacić nawiązki pobitym mężczyznom (kolegom pokrzywdzonych kobiet).

Już 28 grudnia ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Katowicach rozpoznał apelacje od wyroku.

Sędzia Robert Kirejew, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Katowicach, przekazał, że Sąd Apelacyjny generalnie utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji.

- Dokonano jedynie drobnych zmian dotyczących oceny prawnej jednego z działań Sebastiana K. Uznano, że brał udział w pobiciu, a nie bójce - poinformował sędzia Kirejew.

Prawomocny wyrok dla Sebastiana K. Mieszkaniec Siemianowic Śląskich trafi za kratki na osiem lat

Patryk Drabek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.