NAREWKA

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

NAREWKA

Materiał informacyjny

Poznaj Gminę Narewka

Powrót do serwisu "30 lat podlaskiego samorządu"

URZĄD GMINY NAREWKA
ul. Białowieska 1
17-220 Narewka
tel.: 85/682-98-80
fax: 85/682-98-85 [email protected]
https://ugnarewka.wrotapodlasia.pl/
https://www.facebook.com/gmina.narewka/

NAREWKA
Herb Gminy Narewka

Gmina Narewka położona jest w malowniczej południowo-wschodniej części województwa podlaskiego i rozciąga się na 33 948 ha. Większość jej powierzchni stanowią lasy Puszczy Białowieskiej zgrupowane w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu, którego najcenniejsze tereny objął ochroną Białowieski Park Narodowy oraz liczne rezerwaty przyrody. Północną część gminy zajmuje Zbiornik Wodny „Siemianówka” o pow. 3 250 ha powstały po spiętrzeniu wód rzeki Narew. Stanowi on dużą atrakcję dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych. Przez gminę przepływa urokliwa rzeka Narewka, która jest głównym szlakiem kajakowym w Puszczy Białowieskiej.

NAREWKA

Ze względu na bogate walory przyrodnicze gmina dysponuje dużym i stale modernizowanym potencjałem turystycznym sprzyjającym rozwojowi różnorodnych form rekreacji, od agroturystyki poprzez turystykę krajobrazową po kwalifikowaną i specjalistyczną. Liczne oznakowane szlaki turystyczne zarówno piesze, wodne oraz rowerowe, w tym Green Velo tworzą ciekawą sieć umożliwiającą dotarcie do miejsc najcenniejszych ze względu na swoją przyrodę, kulturę i historię. W sezonie zimowym można korzystać z oferty tras do nart biegowych. Przy szlakach licznie rozmieszczono miejsca ogniskowe i odpoczynku, punkty obsługi rowerzystów, czy też tablice informacyjne.

Gminne inwestycje w infrastrukturę i bazę rekreacyjną przyciągają zwolenników aktywnego wypoczynku. Na terenie gminy zlokalizowane są:

· Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Siemianówce z 48 miejscami noclegowymi, zapleczem gastronomicznym oraz salami wykładowymi, wyposażony w sprzęt do turystyki wodnej i rowerowej – doskonałe miejsce na kolonie dla dzieci i młodzieży;

· Ośrodek Turystyczno-Rekreacyjny i Kulturalny na Starym Dworze z amfiteatrem, wiatami ogniskowymi, kortami tenisowymi, boiskami do koszykówki, siatkówki oraz badmintona, placem zabaw dla dzieci, plażą, miejscami parkingowymi dla aut osobowych i autobusów, zapleczem sanitarnym, polem namiotowym oraz placem pod karawaning;

· Stanica Kajakowa z Bazą Turystyczną w Narewce, dzięki której wznowiono spływy kajakowe rzeką Narewka. Baza Turystyczna – to obiekt składający się z trzech domków rekreacyjnych dla łącznej liczby 48 gości, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, z pełnowymiarowego boiska o nawierzchni syntetycznej oraz siłowni zewnętrznej. Uzupełnieniem wyposażenia są rowery, narty biegowe oraz wyciskacz pod szlaki narciarskie. Wszystkie domki wyposażone są w małe AGD, meble oraz system rezerwacji on-line. Gmina inwestuje również w małą infrastrukturę turystyczną w postaci wież widokowych oraz wiat ogniskowych umiejscowionych w poszczególnych w miejscowościach. W gminie zarejestrowanych jest ponad 60 kwater agroturystycznych.

Oferta kulturalno-sportowa Gminy Narewka jest bogata w liczne imprezy cykliczne. Najważniejsze z nich to „Noc Kupały” prezentująca folklor i tradycje południowo-wschodniego Podlasia, plener malarski gromadzący sporą rzeszę artystów i Puchar Centralnej Polski Modeli Wodnosamolotów, w którym zawsze uczestniczy duża liczba fanów modelarstwa. W Narewce działa Galeria im. Tamary Sołoniewicz. Jest to miejsce spotkań z kulturą, organizowane są tu warsztaty, wystawy, ale przede wszystkim popularyzowana jest twórczość i dorobek wybitnej reżyserki i dokumentalistki Tamary Sołoniewicz. Mieści się tu Izba Regionalna, w której urządzono chatę w charakterystycznym dla regionu dawnym stylu.

NAREWKA
Baza Turystyczna w Narewce

Odpowiedzią na potrzeby osób starszych jest Dzienny Dom Pomocy w Lewkowie Starym powstały po adaptacji dawnego ośrodka zdrowia. Placówka jest dostosowana do pobytu 25 osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych, którym zapewnia się opiekę wzbogaconą o zajęcia kulturalne, edukacyjne i rehabilitacyjne.

Dbałość o przyrodę zobowiązuje władze samorządowe do opracowywania programów rewitalizacyjnych oraz inwestowania w odnawialne źródła energii. Zastępuje się węglowe kotłownie olejowymi lub na gaz propan-butan, a także instalowane są pompy ciepła. Osobom prywatnym stworzono szansę instalacji kolektorów słonecznych do c.w.u. oraz paneli fotowoltaicznych. Już ok. dwustu gospodarstw domowych i 7 obiektów komunalnych korzysta z energii słonecznej. Prawie 80% mieszkańców korzysta ze zbiorczej kanalizacji sanitarnej, a dla zabudowy rozproszonej wybudowano ponad 250 przydomowych oczyszczalni ścieków. Sieć wodociągowa jest doprowadzona niemal do każdego gospodarstwa domowego.

NAREWKA
Ośrodek Turystyczno-Rekreacyjny i Kulturalny na Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka.

Z myślą o inwestorach w sąsiedztwie Zbiornika Wodnego „Siemianówka” oraz w miejscowościach m.in. Stare Masiewo i Nowe Masiewo zlokalizowano uzbrojone w drogi, kanalizację, wodociągi, sieć energetyczną i telekomunikacyjną tereny inwestycyjne pod budownictwo letniskowe, pensjonatowe i hotelarskie. Położone są one w sąsiedztwie leśnych kompleksów Puszczy Białowieskiej.

Gmina Narewka to doskonałe miejsce do inwestowania i zakładania biznesu. Na jej terenie funkcjonuje ponad 100 podmiotów gospodarczych, których zakres działania obejmuje zarówno działalność turystyczną i agroturystyczną, handlową, usługową, jak też sferę budownictwa, transportu i przeładunku. Przy zmodernizowanym kolejowym przejściu granicznym w Siemianówce, które wyposażono w pełną obsługę służb granicznych i punkt kontroli fitosanitarnej, zlokalizowano 29-hektarową Podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

NAREWKA
Zbiornik Wodny Siemianówka

W gminie funkcjonuje 8 terminali przeładunkowych towarów masowych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury kolejowej z do-stępem do „szerokiego” toru. Swoją działalność zainicjował również punkt przeładunkowy kontenerów w Chryzanowie. Działa zakład produkcyjny firmy Pronar Sp. z o.o., specjalizującej się w produkcji przyczep wielkogabarytowych i kół do pojazdów wolnobieżnych oraz zakład Ceramiki Budowlanej Lewkowo Sp. z o.o., producenta czerwonej ceramiki ogólnobudowlanej. Gmina Narewka to doskonałe miejsce na ulokowanie biznesu z perspektywą współpracy z krajami Europy Wschodniej i Azji.

Samorząd lokalny stawia na zrównoważony rozwój, gdzie potrzeby gospodarki, środowiska naturalnego i mieszkańców wzajemnie się uzupełniają. Systematycznie inwestuje w przebudowę sieci dróg lokalnych, tworzy warunki do inwestowania i aktywnego wypoczynku dla osób starszych oraz modernizuje obiekty szkolno-przedszkolne. Gmina Narewka jest idealnym miejscem do zamieszkania dla tych, którzy szukają cichej i bezpiecznej przystani w pięknym otoczeniu przyrody.

Nasza akcja

Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom. ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.