Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

„Narodziny” mamy wcale nie są proste. Wiem, bo sama jestem mamą

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Agata Pustułka

„Narodziny” mamy wcale nie są proste. Wiem, bo sama jestem mamą

Agata Pustułka

„Nowonarodzone” mamy płaczą ze szczęścia. Przed porodem mogą sobie potańczyć i posłuchać rocka. Pod opieką Karoliny Raczak-Moroń, położnej, przyszło ich na świat kilka tysięcy. Naukowcy przekonują, że to hormon - oksytocyna buduje więź mamy z dzieckiem. Jasne, ale nie tylko, nie tylko...

Bardzo lubię takie zdanie: w czasie porodu nie tylko rodzi się dziecko, ale silna, wyjątkowa i niepowtarzalna kobieta - matka - mówi Karolina Raczak-Moroń, która od piętnastu lat jako położna „rodzi” dzieci i... ich mamy. Najpierw robiła to w szpitalu w Ligocie w Katowicach, a potem w zabrzańskim Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. - Każdy poród jest wyjątkowy, każdy jest magią i historią, która zawsze ma swój indywidualny przebieg, niekiedy dramatyczne zwroty w akcji - wyjaśnia. Śmieje się, że swój zawód, a właściwie nie zawód, tylko najszczersze powołanie, część życia, wyssała z mlekiem własnej mamy Barbary, która od czterdziestu lat też jest położną w Mikołowie.

- I przyjmowała na świat moją córeczkę Kalinkę, największą miłość życia. Nikomu innemu nie mogłabym zaufać w takiej chwili, tylko mamie, chociaż wiem, że trochę się bała i było to dla niej wyzwanie - dodaje Karolina.

Pokolenie Y i Z

Karolina każdy poród przeżywa i pamięta oraz odnotowuje. Często zachowuje potem z mamami osobisty kontakt. Narodziny dziecka to taki moment, kiedy powstaje też więź z położną. - Jesteśmy od tego by wspierać, dodawać otuchy i sił, a też oczywiście służyć profesjonalną pomocą i radą. W ciągu ostatnich lat z mieniło się podejście do macierzyństwa. Mamy są bardzo świadome, oczytane, ale też trochę niepewne siebie. Wynika to z wielu przyczyn. Dawniej macierzyństwo było czymś naturalnym, tak jak naturalny poród i karmienie piersią. Choć i teraz wracamy do natury, to jednak cywilizacja zrobiła swoje. Po narodzinach dziecka mogłyśmy liczyć na rady i fizyczną pomoc żeńskiej części rodziny. I ich rady. Teraz albo mieszkamy za daleko od bliskich, albo uznajemy „babcine” rady za przestarzałe - ocenia Karolina. - Często decydujemy się też na jedno dziecko, planując je na czas po zrobieniu kariery. Wiedząc, że to taka jedyna szansa chuchamy i dmuchamy na siebie i maluszka. Ja to oczywiście rozumiem, ale namawiam mamy, by ufały sobie. Swoim wrodzonym matczynym umiejętnościom. Miłość podpowie dobre rozwiązania. Czasem odbieram od mam nerwowej telefony: Karolina, ja nie przebiorę, nie wykąpię. Odpowiadam: zrobisz to może wolniej ode mnie, ale lepiej, bo jesteś jej, jego mamą.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.