Narodziny świętych figur [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Lucyna Nenow

Narodziny świętych figur [ZDJĘCIA]

Lucyna Nenow

Zakład Sztuki Kościelnej w Piekarach Śląskich to prawdopodobnie jedyny taki zakład w Polsce. Powstały w 1898 roku, od lat prowadzony jest przez Barbarę Schaefer-Kobyłczyk. Tworzy się w nim wyroby sztuki sakralnej.

Figury wykonywane są tradycyjnymi metodami odlewniczymi ze sztucznego kamienia na bazie mączki marmurowej oraz stiuku. Wymaga to olbrzymiej cierpliwości i skupienia, ponieważ odlewy są retuszowane artystycznymi metodami rzeźbiarskimi.

W pracowni panuje mistyczna atmosfera sprzyjająca tworzeniu niesamowitych dzieł. Przyczynia się do tego między innymi Czesław Ziętek, emerytowany górnik, który pracuje jako malarz - retuszer i od zawsze marzył o pracy w tym miejscu. Pasją zaraził swojego syna Adama, który w Zakładzie jest już od ośmiu lat. Najważniejsze jest żeby praca nie męczyła, nie wypalała. Jest to bardzo specyficzny zawód, trzeba go po prostu lubić - mówi Adam. Razem z Krzysztofem Lubasem, drugim sztukatorem, tworzą zespół, który rozumie się bez słów.

Na strychu, gdzie przechowywane są formy, ma się wrażenie, że jest to miejsce magiczne, każda figura ma swoją historię. Jest mnóstwo figur, które czekają, aby trafić do kościołów lub domów. Często znajdują również właścicieli za granicą. Artyści mają teraz sporo pracy, tworząc szopki Bożonarodzeniowe. Wykonanie takich figurek jest bardzo pracochłonne, często się kruszą, łamią, ponieważ są bardzo małe, ale efekt końcowy jest zaskakujący. Z szarej nieforemnej masy powstają niespodziewanie przepiękne dzieła. W dobie wszechobecnej elektroniki praca ludzkich rąk bywa na szczęście niezastąpiona.

Lucyna Nenow

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.