Narty Biegowe w Beskidach: Trasy na Kubalonce zostaną zmodernizowane

Czytaj dalej
Fot. FOT. Andrzej Drobik
Andrzej Drobik

Narty Biegowe w Beskidach: Trasy na Kubalonce zostaną zmodernizowane

Andrzej Drobik

Beskidy straciły szansę na organizację mistrzostw świata juniorów w narciarstwie. To efekt braku systemu naśnieżania tras biegowych na Kubalonce. Choć mistrzostwa przepadły, miłośnicy biegówek mają się z czego cieszyć – na modernizację Kubalonki znalazły się pieniądze.

O tym, że kompleks tras biegowych na Kubalonce potrzebuje modernizacji mówiło się już kilka lat temu. Centralny Ośrodek Sportu, który zarządza tymi terenami, i samorządy Istebnej oraz Wisły przygotowały się do tej inwestycji od dawna. Idealne założenie było takie, że Wisła, Istebna i Szczyrk zostaną gospodarzami mistrzostw świata juniorów w narciarstwie i dzięki temu inwestycja zostanie szybciej zakończona. Niestety, to okazało się niemożliwe, a organizację mistrzostw przejęło Zakopane. Są też jednak dobre wiadomości.

– To, że mistrzostwa świata juniorów nie odbędą się w Beskidach, nie oznacza, iż trasy na Kubalonce nie doczekają się realizacji. Dla nas, jako dla samorządu, to właśnie inwestycja w Kubalonkę była kluczowa i teraz możemy już powiedzieć, że znalazły się na nią pieniądze – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Prace mają się rozpocząć w 2020 roku, a koszt pierwszego etapu wyniesie niecałe 9 mln złotych.

– Z tego 7 milionów otrzymamy od Ministerstwa Sportu, a 1,7 miliona to środki własne Centralnego Ośrodku Sportu – mówi Tomasz Laszczak, dyrektor COS.

Całość modernizacji obejmie wyposażenie tras w system naśnieżania, w tym przebudowę zasilania energetycznego i doprowadzenie wody. To właśnie system dostarczania wody na Kubalonkę jest dla tej inwestycji kluczowy. Realizacja pierwszego etapu inwestycji zajmie niespełna trzy lata.

– Sama procedura pozyskiwania pozwoleń na budowę i decyzji środowiskowych jest czasochłonna. Samorządy zrobiły ze swojej strony wszystko, żeby tę inwestycję umożliwić – mówi Tomasz Bujok.

Jak tłumaczy Dziennikowi Zachodniemu Tomasz Laszczak, środki przekazane przez ministerstwo wystarczą na stworzenie na Kubalonce systemu naśnieżania i uporządkowanie terenu.

To jednak za mało, żeby stworzyć w tym miejscu trasy o sztucznej nawierzchni tak, żeby można było z nich korzystać także latem. Na trasy dla nartorolkarzy trzeba będzie zatem jeszcze poczekać.

– Umowa na inwestycję została już podpisana, ruszamy w przyszłym roku – mówi Tomasz Laszczak.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.