Nasze miasta w perspektywie 360 stopni wyglądają przepięknie [ZDJĘCIA 360]

Czytaj dalej
Anna Dziedzic

Nasze miasta w perspektywie 360 stopni wyglądają przepięknie [ZDJĘCIA 360]

Anna Dziedzic

W październiku Dziennik Zachodni zapoczątkował akcję 360Śląskie. Pokazaliśmy Państwu Śląsk, Zagłębie, Beskidy, Rybnik i Częstochowę na zdjęciach w pełnej perspektywie, wykonanych kamerą 360 stopni. To jednak nie koniec akcji. Kamera i nasi dziennikarze są i będą tam, gdzie dzieją się ciekawe wydarzenia, które możemy pokazać przy pomocy nowoczesnych narzędzi.

Kiedy zaczynaliśmy naszą dziennikarską przygodę z kamerą 360 chcieliśmy pokazać Państwu miasta w pełnej perspektywie, a przy okazji poznać Państwa osobiście. Nawet nie przypuszczaliśmy, że sprawi nam to taką frajdę. Wszędzie, gdzie byliśmy najważniejsi byli dla nas ludzie. Rozmawialiśmy o ich miastach: co w nich jest pięknego, albo przeciwnie, co należy tam zmienić. Przekazali nam Państwo wiele swoich spraw i spostrzeżeń, za które bardzo dziękujemy.

Efektem akcji 360Śląskie, której symbolem stało się ekologiczne auto- hybrydowa toyota prius, jest też pokaźna galeria zdjęć i filmów wykonanych w technice 360 stopni, pokazujących nasz region w zupełnie innej perspektywie.

Powspominajmy trochę... Zaczęliśmy w październiku w Katowicach. W strugach deszczu na placu Szewczyka, przed katowickim dworcem. Tam po raz pierwszy zajechała nasza toyota z dziennikarzami i fotoreporterem. Pytaliśmy mieszkańców o Katowice.

- Jakie są Katowice? To wspaniałe miasto, które ostatnio przeszło prawdziwą metamorfozę - mówiła nam pani Halina, którą spotkaliśmy w tym miejscu.

Jak na miasto akademickie, przystało, niemal od razu trafiliśmy na grupę studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Studenci, jak to studenci - zachwyceni miastem.

Odwiedziliśmy osiemnaście miast

Bardzo miło wspominamy Sosnowiec. Tam, mimo wyjątkowego chłodu, na Patelni (plac w centrum miasta) już czekali na nas Czytelnicy. Zostaliśmy wręcz zasypani Państwa sprawami, które sprawiają problemy lub o których warto napisać na naszych łamach. Jakie to sprawy? Na przykład niebezpieczne skrzyżowania w mieście czy np. zbyt mała liczba toalet dla klientów urzędu pracy. Odwiedziliśmy także LO im. E.Plater oraz obserwowaliśmy miasto z góry - z dachu najwyższego budynku w Zagłębiu czyli popularnej „Żylety”. Nie mogło nas zabraknąć w Rybniku, gdzie wypłynęliśmy łodzią na Zalew Rybnicki, a wcześniej dyskutowaliśmy z rybniczanami np. o walce ze smogiem i hałasem. Zajrzeliśmy też m.in. na stadion żużlowy KS ROW Rybnik.

Byliśmy także w Gliwicach. Warto je dokładnie obejrzeć, jeśli nie na żywo, to przynajmniej w perspektywie 360 stopni na naszej stronie internetowej dziennikzachodni.pl/360slaskie. To miasto akademickie, więc nie mogliśmy tam nie spotkać studentów Politechniki Śląskiej, którzy opowiedzieli nam o studenckim życiu w tym mieście. Dąbrowa Górnicza - miasto zielone i sądząc po wypowiedziach dąbrowian - dopieszczone. Do Państwa dyspozycji oddaliśmy np. fotografie, w perspektywie 360 stopni, pięknie odnowionego Pałacu Kultury Zagłębia.

W Tarnowskich Górach podziwialiśmy rynek i szyb zabytkowej kopalni srebra. Byliśmy w aquaparku, gdzie m.in. spotkaliśmy urocze panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W Będzinie na zamku przywitali nas oczywiście rycerze. Jaworzno to miejsce wspaniałych spotkań z mieszkańcami na rynku. W Pszczynie dokładnie sfotografowaliśmy najciekawsze zakątki zamku i miasta, a o opinię na temat miasta zapytaliśmy np. pierwszaków z SP nr 1 w Pszczynie.

Jeśli dawno nie byliście w Bielsku Białej - polecamy naszą stronę dziennikzachodni.pl/360slaskie. Znajdą tam Państwo galerie zdjęć tego miasta w pełnej perspektywie. Bielszczanie je kochają. Chwalą się m.in. Studiem Filmów Rysunkowych, w którym oczywiście także byliśmy.

Nasza biała hybrydowa toyota prius nie mogła podczas akcji ominąć ważnego i dużego miasta na północy województwa, czyli Częstochowy. Był spacer po mieście, wejście na Jasną i Górę i rozmowy. Następny na naszej trasie był Cieszyn. Miasto nad Olzą przywitało nas chłodem, ale rozgrzały nas emocje, po spotkaniach z mieszkańcami i chórem Anthony’s Voices.

W Zabrzu, najbardziej śląskim ze śląskich miast (to wypowiedź generała Charlesa de Gaullea, gdy odwiedził Zabrze w 1967 roku) rozmawialiśmy o współczesności i przyszłości - Zabrze to piękne miasto. Mieszkam tu od zawsze i nie wyobrażam sobie, żebym miał mieszkać w jakimś innym - mówił nam Andrzej Zawilski. - Mogą się tu rozwijać młodzi ludzie, wszak mamy Politechnikę oraz Dom Muzyki i Tańca.

Oczarował nas również Bytom i zakochani w nim mieszkańcy. - Nasze miasto ma wspaniałą historię, zabytki i dużo terenów zielonych, ale największym skarbem są ludzie. Bytomianie są mocno związani z miastem. To widać szczególnie przy organizacji różnego rodzaju akcji społecznych, w które chętnie się angażują - mówił jeden ze społeczników, Tomasz Kasperek.

W ramach akcji 360Śląskie byliśmy również z naszą kamerą 360 w Mikołowie, Lublińcu, Koszęcinie i Zawierciu.

Wszędzie spotykaliśmy wspaniałych życzliwych ludzi, zakochanych w swoich miastach. Oczywiście wszędzie słyszeliśmy też, co jeszcze trzeba tam poprawić. Dziękujemy za interesujące i pełne emocji spotkania z Państwem. Efekty naszej jesiennej trasy po województwie z kamerą 360 stopni mogą Państwo oglądać na naszej stronie internetowej dziennikzachodni.pl/360slaskie

To nie koniec naszej akcji i spotkań z Państwem

To nie koniec naszej akcji, której symbolem stało się ekologiczne auto - hybrydowa toyota prius z logiem DZ i 360Śląskie. Wciąż jesteśmy i będziemy z Państwem i wciąż będziemy pokazywać Wasze miasta, ważne wydarzenia na zdjęciach i materiałach wideo - nakręconych kamerą 360 stopni. Efekty pracy naszych dziennikarzy i fotoreporterów z tym narzędziem multimedialnym mogą Państwo oglądać zarówno na stronie internetowej DZ, jak i na naszym profilu na portalu społecznościowym Facebook. Jesteśmy i będziemy z kamerą 360 stopni wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego i gdzie ciekawiej będzie pokazać to zdarzenie w pełnej perspektywie. Chętnie też przyjmiemy Państwa zaproszenia, jeśli uznacie, że warto pokazać coś w pełnej perspektywie. Piszcie do nas.

(Współpraca: MAKI, LOTA, TOS, KK, MAO, AKC,AREK, WOJSA, JACK, ALEK, NAU, JAK, AJD, MANO)

Najlepsze zdjęcia 360 z naszych miast

Katowice

Sosnowiec

Rybnik

Dąbrowa Górnicza

Tarnowskie Góry

Gliwice

Będzin

Jaworzno

Pszczyna

Bielsko-Biała

Częstochowa

Cieszyn

Zabrze

Bytom

Mikołów

Lubliniec/Koszęcin

Zawiercie

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.