Nasze zabytki zyskają blask [lista]

Czytaj dalej
Fot. powiat rypiński
Karolina Rokitnicka

Nasze zabytki zyskają blask [lista]

Karolina Rokitnicka

460 tys. złotych dla powiatu golubsko-dobrzyńskiego i 170 tys. zł dla rypińskiego - tyle wyniosą dotacje na remonty zabytkowych obiektów.

W tym roku prawie 200 zadań związanych z ochroną zabytkowych obiektów w województwie uzyskało wsparcie z Unii Europejskiej i województwa. Na liście są także obiekty z naszych powiatów.

W tym roku zaproponowano dotacje dla 191 zadań. Na liście jest 11 obiektów z powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Wsparcie opiewa na 460 tys. zł. Najwyższe dotacje, po 60 tys. zł mają otrzymać: parafie w Działyniu i Ostrowitem na remonty więźby dachowej i wymianę pokryć dachowych kościołów. Pięć podmiotów ma dostać po 50 tys. zł. Parafia w Golubiu przeznaczy je na renowację ambony, klasztor w Oborach na drugi etap prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym, parafia w Wielkiej Łące na konserwację elewacji południowej (bez kaplicy) oraz elewacji zakrystii kościoła, powiat golubsko-dobrzyński na remont dachu w budynku dawnego sądu w Kowalewie i adaptację go na Szkołę Muzyczną oraz parafia w Płonnem na remont konserwatorski elewacji kościoła. Parafia w Radominie pozyskała 40 tys. zł na szósty etap prac konserwatorskich w kościele. Po 20 tys. zł otrzyma parafia w Dulsku na konserwację i restaurację ołtarza głównego i ołtarza p.w. Trójcy Świętej, a parafia we Wrockach na trzeci etap konserwacji ołtarza głównego kościoła. Ponadto 10 tys. zł uzyskali Anna i Piotr Tuliszewscy na dezynsekcję elementów drewnianych oraz wystroju wyposażenia metodą fizyczną i chemiczną w Willi z 1902 r. przeniesionej z Torunia do Antoniewa.

W powiecie rypińskim dotowane mają być trzy zadania. Kwotą 70 tys. zł wsparte będą prace konserwatorsko-restauratorskie przy zabytkach z kościoła parafialnego p.w. św. Trójcy w Rypinie na lata 2016 - 2018. Po 50 tys. zł otrzyma powiat na roboty remontowo-konserwatorskie przy zespole pałacowo-parkowym w Ugoszczu oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rypinie na konserwację elewacji kościoła.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.