Nauczyciele nie muszą martwić się o grudniowe wypłaty

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marta Gawina

Nauczyciele nie muszą martwić się o grudniowe wypłaty

Marta Gawina

Na grudniowe pensje dla nauczycieli, głównie ze szkół podstawowych i gimnazjów, trzeba było znaleźć w tegorocznym budżecie Białegostoku ok. 6 mln zł.

I magistrat pieniądze znalazł, przesuwając je z innych zadań, np. inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Zmiany musieli zaakceptować radni. I ostatecznie powiedzieli wczoraj tak, ale nie jednomyślnie. Propozycję magistratu poparło 14 z nich, a 12 wstrzymało się od głosu.

- Jeżeli takie sytuacje się zdarzają, to powinniśmy wyciągnąć wnioski. Może warto ustalić rezerwę budżetową na ten cel - dopytywała radna PiS Agnieszka Rzeszewska. - Nie może być tak, że odbieramy mieszkańcom obywatelskie projekty, żeby wypłacić pensje około dwóm tysiącom nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Nauczyciele nie muszą martwić się o grudniowe wypłaty
Wojciech Wojtkielewicz Wiceprezydent miasta Adam Poliński, odnosząc się do argumentów radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, że całe zamieszanie to polityka.

To nawiązanie przede wszystkim do fontanny multimedialnej, która miała zostać zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego 2015. Do tej pory to się nie udało i są coraz mniejsze szanse, że fontanna w ogóle powstanie. Tegoroczna dotacja na ten cel - 1,4 mln zł poszła wczoraj na edukację.

- Sama głosowałam na fontannę. Natomiast koszty jej eksploatacji będą bardzo wysokie - argumentowała skarbniczka miejska Stanisława Kozłowska.

Zaznaczyła, że trudno planować rezerwę budżetową na nauczycielskie pensje, bo spowodowałaby ona m.in. większy deficyt.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceprezydent Adam Poliński. Przypomniał, że budżet miasta planuje się pod koniec danego roku. A rok szkolny zaczyna się we wrześniu. I dopiero wtedy wiadomo, ile powstanie klas, ile będzie orzeczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych czy indywidualnego nauczania. Odnosząc się do argumentów klubu PiS, uznał, że całe zamieszanie to polityka.

- Można zrobić czteroletnie licea bez demolowania całej edukacji. Proszę się bić we własne piersi - mówił do radnych PiS także prezydent Tadeusz Truskolaski.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.