Nawet 90% dzieci ma te wady. Można je wcześnie wykryć w programie NFZ i MZ

Czytaj dalej
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Nawet 90% dzieci ma te wady. Można je wcześnie wykryć w programie NFZ i MZ

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Wady postawy są najczęściej występującym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Instytut Matki i Dziecka podaje, że 90% dzieci w Polsce ma wady postawy kręgosłupa, stóp i kolan. Biorą się one z siedzącego trybu życia, noszenia zbyt ciężkiego plecaka, czy przyjmowania nieprawidłowych pozycji podczas codziennych aktywności. Wczesne wykrycie nieprawidłowości zapobiega ich rozwojowi w przyszłości. Nie zwlekaj i już dziś zapisz swoje dziecko do programu badania stóp. Program finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dzieci w wieku szkolnym nawet kilkanaście godzin dziennie spędzają w pozycji siedzącej. Siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych. Kiedy mają chwilę, odpoczywają… najczęściej również siedząc. Wtedy oglądają telewizję lub grają na komputerze lub telefonie. Pozycja siedząca wpływa na rozwój wad postawy. I nie chodzi tylko o estetykę. Nieleczone wady są przyczyną wielu problemów zdrowotnych i mogą prowadzić nawet do kalectwa.

Nawet 90% dzieci ma te wady. Można je wcześnie wykryć w programie NFZ i MZ

Czym są wady postawy?

Wady postawy to nieprawidłowe (niefizjologiczne) ułożenie ciała, które może prowadzić do bólu, dolegliwości neurologicznych i nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych. Wady postawy zazwyczaj kojarzą nam się z krzywym kręgosłupem, ale dotyczą także:

Zazwyczaj wady postawy to schorzenia nabyte, dlatego należy im zapobiegać, a jeśli jest potrzeba – leczyć. Najczęściej występujące wady postawy u dzieci:

Największe zagrożenie dla utrwalenia się niewłaściwych nawyków w postawie pojawia się między 6 a 7 rokiem życia i w okresie dojrzewania. Wyróżnia się dwa okresy krytyczne, w których powstaje lub pojawia się najwięcej wad postawy:

Nawet 90% dzieci ma te wady. Można je wcześnie wykryć w programie NFZ i MZ

Zapobiegnij rozwojowi wad postawy Twojego dziecka – skorzystaj z programu badania stóp

Jak do tej pory prawie 3,5 tysiąca dzieci zostało przebadanych w pilotażowym programie badania stóp dzieci i młodzieży. Dane są niepokojące. Ponad 44 proc. z nich wymaga dalszej konsultacji, w tym rehabilitacji. Zadbaj o zdrowie swojego dziecka i zgłoś je do pilotażu. Program adresowany jest do dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Badania są bezpłatne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wciąż można z nich skorzystać.

Od maja 2023 r. dzieci i młodzież mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu. Realizuje go szesnaście placówek w Polsce – na Śląsku do programu przystąpiły aż cztery placówki:

Pełna lista placówek dostępna jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia www.nfz.gov.pl w zakładce Dla Pacjenta, w katalogu Programy profilaktyczne. W każdej chwili można się zgłosić i umówić na wizytę. W badaniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 16 lat.

Płaskostopie, koślawość pięt to najczęstsze wady

Najczęściej występujące wady wśród uczestników pilotażu to płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt. Dzieci, które wymagają dalszej pracy pod okiem fachowców kierowane są na konsultacje i rehabilitację. W wielu przypadkach pracownicy placówek wyposażają rodziców i małych pacjentów w wiedzę i instruktaż, w jaki sposób efektywnie wykonywać ćwiczenia w domu. Są one dobierane dla każdego dziecka indywidualnie.

Program trwa, można się zapisać

Pilotażowy program badania stóp potrwa do 2025 roku. W ramach programu fizjoterapeuta sprawdzi, czy dziecko nie ma wad postawy i wykona:

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.