Piotr Sobierajski

NGK Ceramics, Brembo Poland: w Dąbrowie Górniczej i całym Zagłębiu inwestuje branża motoryzacyjna

NGK Ceramics, Brembo Poland: w Dąbrowie Górniczej i całym Zagłębiu inwestuje branża motoryzacyjna
Piotr Sobierajski

Zagłębie i woj. śląskie najlepszym miejscem do inwestowania dla firm z branży motoryzacyjnej. NGK Ceramics rozbudowuje się w Dąbrowie Górniczej, kolejni inwestorzy chcą się lokować w KSSE.

Dąbrowa Górnicza, Zagłębie, a w szerszym kontekście całe woj. śląskie to dziś wspólnie z woj. dolnośląskim najlepsze tereny inwestycyjne dla branży motoryzacyjnej i sektora auto-motive w Polsce.

Potwierdzeniem tego, że branża motoryzacyjna ma się tu dobrze, są chociażby potężne inwestycje, jak ta firmy NGK Ceramics w Dąbrowie Górniczej. Japończycy otwarli tu w tym roku, na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Tucznawa, nowy zakład produkujący filtry cząstek stałych z węglika krzemu do silników diesla. Drugi zakład od lat działa w Gliwicach.

W Dąbrowie ulokowała się też m.in. firma Brembo Poland, produkująca układy hamulcowe, która też w rozbudowę zainwestowała ostatnio 100 mln euro. Firma Ficomirrors produkuje tu z kolei lusterka samochodowe i inne komponenty do aut, które trafiają do fabryk w całej Europie. A w Sosnowcu mamy dziś m.in. Magneti Marelli, wytwarzające akumulatory, akcesoria samochodowe i chemię motoryzacyjną. W sumie na terenie Sosno-wiecko-Dąbrowskiej Podstrefy KSSE funkcjonuje dzisiaj już dwanaście firm, reprezentujących branżę motoryzacyjną, a chcą dołączyć do nich kolejne.

Wątpliwości, co do tego, że Zagłębie i Śląsk powinny wykorzystywać dalej dobrą koniunkturę, a także duże zasoby ludzie, nie mają specjaliści w branży automotive i inwestycji. Potwierdzili to podczas czwartkowej konferencji branżowej pod nazwą „Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza” w Pałacu Kultury Zagłębia. Jak się okazało Polska Agencja Inwestycji i Handlu prowadzi obecnie 40 projektów z branży automotive.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.