Nie będą musieli zabierać śmieci ze sobą do domów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Goździalska

Nie będą musieli zabierać śmieci ze sobą do domów

Małgorzata Goździalska

W gminie Baruchowo będzie większy porządek. Za wywóz odpadów w nowym roku będą musieli płacić wszyscy. Także właściciele działek letniskowych.

Tę możliwość dała nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I samorząd w Baruchowie to wykorzystał. Chodzi o zryczałtowane opłaty za odbiór śmieci od właścicieli działek, na których znajdują się domki letniskowe albo rekreacyjne lub też działki są w inny sposób wykorzystywane w celach rekreacyjno-wypoczynkowych przez część roku.

Opłaty te będą obowiązywać począwszy od przyszłego roku.

- Nie jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która zdecydowała się takie opłaty - podkreśla Stanisław Sadowski, wójt gminy Baruchowo. - I nasze opłaty, w porównaniu z innymi gminami, nie są wysokie.

Ile zapłacą właściciele działek zabudowanych daczami za wywóz śmieci w gminie Baruchowo? Jeżeli odpady będą zbierane w sposób selektywny opłata wyniesie 160 złotych rocznie, a jeśli nie - to będzie trochę wyższa - wyniesie 180 złotych rocznie.

Pierwsze deklaracje już wpłynęły

Z czym wiąże się wprowadzenie nowych opłat? Właściciele działek, na których znajdują się domy letniskowe lub rekreacyjne, zobowiązani są do złożenia deklaracji w Urzędzie Gminy w Baruchowie do 20 lutego przyszłego roku. Jak powiedział nam wójt Stanisław Sadowski, pierwsze deklaracje już do urzędu wpłynęły.

Śmieci z ponad 600 działek będą odbierane

W gminie Baruchowo nad jeziorami, w otoczeniu lasów jest ponad 600 działek letniskowych i rekreacyjnych. Do tej pory tylko część właścicieli tych działek zawierała umowy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Ba-ruchowie na wywóz odpadów. Część jednak twierdziła, że... nie wytwarza odpadów lub że zabiera ze sobą śmieci, na przykład do Łodzi, bo mieszkańcy aglomeracji łódzkiej są właścicielami wielu działek nad jeziorami w gminie Baruchowo.

A efekty tego można było obserwować w trakcie ostatniego sezonu urlopowego.

Śmieci były często przywożone z działek i stawianie przy pojemnikach do segregacji śmieci ustawionych w gminie. Tworzyły się w ten sposób dzikie wysypiska.

- Nieraz tygodniowo zabieraliśmy 20 ton różnych odpadów - podkreśla wójt.

W sąsiedztwie letnisk będzie czyściej

Nowe uregulowania mają spowodować, że wszyscy właściciele działek z domkami letniskowymi, którzy nie są mieszkańcami gminy Baruchowo, będą ponosić koszty związane z gospodarką odpadami. Władze gminy Baruchowo liczą na to, że dzięki temu śmieci nie będą podrzucane.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.