Teresa Semik

Nie byłoby Solidarności bez odwagi ludzi ze Śląska. Wolne Związki Zawodowe powstały 40 lat temu

Założyciele Wolnych Związków Zawodowych Założyciele Wolnych Związków Zawodowych
Teresa Semik

Bez odwagi garstki ludzi na Śląsku nie byłoby Solidarności - te słowa najczęściej przywoływano wczoraj w Katowicach na konferencji z okazji 40. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych.

Uczestniczyli w niej dawni opozycjoniści, m.in. Henryk Wujec, Andrzej Czuma, a szczególną uwagę poświęcili założycielowi Komitetu WZZ, Kazimierzowi Świtoniowi i jego współpracownikom. Sygnatariuszy, którzy podpisali się pod deklaracją 21 lutego 1978 roku, było pięciu, ale dwóch nie wytrzymało presji bezpieki i wycofało się wkrótce z działalności. Dołączył najstarszy syn Świtonia - Jan. Mówił podczas konferencji, jak bardzo dumny jest z ojca, choć cała rodzina doświadczyła z powodu tej aktywności wielu szykan. Henryk Wujec przypomniał, że w obronie Kazimierza Świtonia ciągle jeździli na Śląsk ludzie z plecakami ulotek, m.in. Ludwik Dorn i Jan Tomasz Lipski.

- Ich walka i determinacja spowodowały, że potem nadszedł sierpień 1980 i Solidarność - przekonywał tak-że dr Jarosław Szarek, prezes IPN. - Ta historia zmieniła bieg naszych dziejów. Polska dała światu w drugiej połowie XX wieku przesłanie wolności i solidarności. Dlatego o ludziach, którzy tworzyli pierwsze wolne związki zawodowe, nie możemy zapomnieć.

Druga część tych jubileuszowych uroczystości odbędzie się za dwa miesiące w Gdańsku. 29 kwietnia 1978 roku opozycjoniści odpowiedzieli tam na apel Świtonia: twórzcie wolne związki zawodowe.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek złożył kwiaty przy tablicach upamiętniających powstanie 40 lat temu pierwszych Wolnych Związków Zawodowych oraz ich odważnych działaczy: nieżyjących już Kazimierza Świtonia i Władysława Suleckiego.

Jedna z tych tablic mieści się w Katowicach przy ulicy Mikołowskiej 30, gdzie mieszkał inicjator Wolnych Związków Zawodowych, Kazimierz Świtoń i skąd przekazał informację działaczom opozycji w Warszawie, że tego właśnie dnia, 21 lutego 1978 roku, powołano do życia Komitet Pracowniczy WZZ. Po latach w archiwach IPN badacze historii odnajdą szyfrogram, który już 22 lutego Służba Bezpieczeństwa wysłała z Katowic do stolicy, że na Śląsku tworzy się nowa historia.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.