Nie chcą, by Stary Rynek stał się bezludną wyspą

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

Nie chcą, by Stary Rynek stał się bezludną wyspą

Bogna Kisiel

Ulica Paderewskiego nie stanie się deptakiem, ale piesi będą mogli poruszać się po jezdni. Mieszkańcy, którzy posiadają identyfikatory będą mogli zostawiać swoje auta na parkingu na Chwaliszewie. Powstanie tutaj około 130 miejsc postojowych. Nie nastąpi to jednak kosztem miejsc komercyjnych. To niektóre ze zmian, które ZDM wprowadził po konsultacjach w projekcie strefy uspokojonego ruchu wokół Starego Rynku.

Zakończyły się konsultacje, dotyczące wprowadzenia strefy uspokojonego ruchu wokół Starego Rynku. Zmiany mają objąć teren ograniczony ulicą Solną, Wolnicą, Małymi Garbarami, Garbarami, Podgórną i Al. Marcinkowskiego.

Agata Kaniewska, rzecznik ZDM

Mieszkańcy mogli odnieść się do propozycji ZDM podczas spotkań konsultacyjnych, a także nadesłać swoje opinie i sugestie pocztą elektroniczną. Do ZDM wpłynęło ponad 130 maili z uwagami. Najwięcej pytań dotyczyło liczby likwidowanych miejsc postojowych, godzin dostaw towarów, lokalizacji kopert dla dostaw, przejazdu ul. Paderewskiego, dojazdu do ul. Szkolnej, parkowania autobusów turystycznych, ringu dla taksówkarzy i postojów taxi czy wydłużenia obowiązywania Strefy Płatnego Parkowania do godz. 20. Krytycznie oceniono pomysł utworzenia deptaku na ul. Paderewskiego. Wielu osobom zależy, by było tutaj więcej zieleni i elementów małej architektury.

Zmiany po konsultacjach

Po zakończeniu konsultacji ZDM postanowił wprowadzić pewne zmiany w projekcie strefy uspokojonego ruchu wokół Starego Rynku. Paderewskiego jednak nie będzie deptakiem. Ale uwaga! Na tej ulicy ma obowiązywać strefa zamieszkania. To oznacza, że pieszy ma tutaj pierwszeństwo, może poruszać się po jezdni, prędkość jest ograniczona do 20 km/h, a przejechać mogą jedynie mieszkańcy, służby ratownicze, policja, taksówki, osoby, chcące dojechać do kościoła czy dowieźć towar do sklepu. Na Szewskiej zmieni się sposób parkowania z równoległego na ukośne po jednej stronie jezdni.

Obecnie wokół Starego Rynku znajduje się 615 miejsc postojowych. Po wprowadzeniu strefy uspokojonego ruchu będzie ich mniej o 30. Pierwotnie szacowano, że ubędzie 160 miejsc.

– Pojawi się około 130 miejsc na parkingu na Chwaliszewie. Będą mogli tutaj parkować rotacyjnie mieszkańcy posiadający identyfikatory

– tłumaczy Katarzyna Bolimowska, dyrektor ZDM. – Nie zakładamy likwidacji miejsc komercyjnych na tym parkingu.

ZDM zmodyfikował też swój pomysł na koperty dla dostaw.– Będzie możliwość wykupienia koperty bez wskazania lokalizacji. Zostaną też wprowadzone godziny dostaw, od 6 do 11 – mówi K. Bolimowska.

Mimo uwzględnienia części uwag, mieszkańcy nadal krytycznie odnoszą się do pomysłu ZDM.

– Nie ma społecznej akceptacji dla niego

– twierdzi pani Julia. – Na Śródce nie likwidują miejsc postojowych, nie budują ścieżek rowerowych, a mimo to Śródka odżyła.

Większość uczestników środowego spotkania uważa, że w centrum trzeba zwiększać, a nie likwidować miejsca postojowe.

– Nam zależy, aby więcej osób przyjeżdżało to centrum. Nie chcemy mieszkać na bezludnej wyspie – twierdzi pan Marek.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.