Nie chcą wiedzieć czym oddychają? Gminy nie chciały darmowych czujników pyłu!

Czytaj dalej
Fot. ARCH.
Szymon Kamczyk

Nie chcą wiedzieć czym oddychają? Gminy nie chciały darmowych czujników pyłu!

Szymon Kamczyk

Gminy Subregionu Zachodniego dostały darmowe czujniki zanieczyszczenia powietrza. Na 28 samorządów, trzy nie zainstalowały u siebie urządzeń - Lyski, Gaszowice, Jejkowice.

Czujniki jakości powietrza w miastach i gminach Subregionu Zachodniego są, ale nie we wszystkich. Okazuje się, że trzy z 28 gmin zrzeszonych w Związku Subregionu Zachodniego nie zainstalowały u siebie darmowych czujników. Jaki był powód takiej decyzji?

Kiedy patrzymy na mapy jakości powietrza w regionie, często widać wiele czerwonych kropek, sugerujących, że powietrze np. w Rybniku czy Wodzisławiu, jest mocno zanieczyszczone. Uwagę zwraca jednak rejon trzech sąsiednich gmin - Lysek, Gaszowic i Jejkowic, gdzie nigdy nie ma czerwonych kropek. Czy to oznacza, że tam zawsze powietrze jest czyste? Nie, po prostu tam nie zainstalowano czujników. Dlaczego? - O takiej sytuacji przesądziły nie do końca jasne kwestie prawne instalowania takich czujników. Poza tym, zaledwie 100 metrów od naszej gminy zainstalowany jest czujnik jakości powietrza na szkole w Rybniku-Zebrzydowicach. Ta niewielka odległość pozwala odnieść wynik z tego punktu również do naszej gminy. Chcemy wejść w kontakt z Ministerstwem Ochrony Środowiska, aby legalne móc zainstalować taki czujnik u nas i nie mieć nieprzyjemności przy kontroli - mówi Marek Bąk, wójt Jejkowic. Ta gmina to w zasadzie jedno sołectwo, więc podgląd na czujnik w Zebrzydowicach jest pewnym rozwiązaniem. Co innego rozległe Gaszowice i Lyski.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Kamczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.