Nie chcesz stracić 500+? Pamiętaj, aby złożyć wniosek w sierpniu! Można już też składać wnioski o 300+

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Beata Terczyńska

Nie chcesz stracić 500+? Pamiętaj, aby złożyć wniosek w sierpniu! Można już też składać wnioski o 300+

Beata Terczyńska

Rodzice, którzy jeszcze w sierpniu złożą wniosek o 500+, mają gwarancję ciągłości otrzymywania tego świadczenia. Jeśli przełożą to na wrzesień, pieniądze dostaną z opóźnieniem. Można też już składać wnioski o 300+ na wyprawkę szkolną.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w październiku rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. Dlatego aby bez żadnej przerwy otrzymywać pieniądze z programu rządowego 500+, należy złożyć wniosek o to świadczenie do końca sierpnia.

- Prawo do wsparcia w ramach rządowego programu „Rodzina 500+” jest ustalane od 1 października danego roku do 30 września kolejnego - tłumaczy resort. - Zbliżający się nowy okres świadczeniowy powoduje więc konieczność złożenia nowego wniosku zarówno przez rodziny zainteresowane kontynuowaniem korzystania ze wsparcia, jak i przez te rodziny, które chcą dołączyć do rządowego programu „Rodzina 500+”.

Od 1 lipca można było składać wnioski online (m.in. poprzez portal empatia.mrpips.gov.pl), natomiast od dzisiaj także tradycyjną, papierową drogą, w urzędzie. Rodzice, którzy zdążą z dokumentacją do końca miesiąca, pieniądze otrzymają do 31 października.

Co w sytuacji, jeśli wniosek z programu 500+ złożą później?

- W przypadku gdy osoba złoży wniosek we wrześniu, ustalenie prawa i wypłata przyznanego świadczenia za październik i listopad nastąpią nie później niż do 30 listopada tego roku. Jeśli zaś złoży wniosek w październiku, wypłata przyznanego świadczenia za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia

- czytamy na stronie MPPiPS.

Pani Magdalena, mama dwójki dzieci w wieku szkolnym, wniosek już złożyła. Elektronicznie, co sobie bardzo chwali.

- 500 zł to dla mnie bardzo duży zastrzyk gotówki. Pieniądze potrzebne są m.in. na zajęcia językowe dla dzieci, pomoce szkolne i rozwijanie ich zainteresowań. Część odkładam na ferie, a także na dalszą edukację syna i córki - mówi.

Można już składać wnioski o 300+

W podkarpackich urzędach można już składać wnioski o 300+ na rozpoczęcie roku szkolnego. To jednorazowe świadczenie. Przysługuje ono na każde uczące się dziecko w szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum, szkole średniej, artystycznej, młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym (z wyjątkiem szkoły policealnej i dla dorosłych). Warunek: uczeń nie może mieć więcej, niż 20 lat (lub 24 w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności). 300+ wypłacane jest niezależnie od dochodu rodziny.

WIDEO: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe

1 lipca rozpoczęło się składanie wniosków elektronicznie.

- Do 27 lipca za pośrednictwem ministerialnej strony empatia i bankowości elektronicznej mieszkańcy Podkarpacia złożyli 39350 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start”

- wylicza wojewoda Ewa Leniart.

Na 20 461 dzieci wypłacono 6 138 150 zł. Szacuje się, że do świadczenia "Dobry start" na Podkarpaciu uprawnionych będzie ok. 250 tys. uczniów.

Wojewoda zachęca do korzystania ze składania wniosków on-line, co nie jest skomplikowane. Ale od dziś można to też uczynić tradycyjną drogą.

- Papierowa forma składania wniosków oczywiście będzie ułatwieniem dla ludzi, którzy mają opór przed elektronicznym załatwianiem tego typu spraw, choć zachęcam do wypełniania dokumentów przez internet, bo to naprawdę duże ułatwienie - mówi poseł Wojciech Buczak.

Dodaje, że 300+ to kolejny program prospołeczny, bardzo potrzebny. Wojewoda odpowiada na pojawiające się zarzuty, że jest to zwyczajne rozdawnictwo pieniędzy.

- Na pieniądze przeznaczone na wyprawkę trzeba spojrzeć w nieco inny sposób - mówi Ewa Leniart. - Jest to element całościowej polityki prorodzinnej i prodemograficznej realizowanej przez rząd. Tak, jak program 500+ zakładał, że należy zachęcić rodziny, młodych ludzi do posiadania potomstwa, ponieważ mamy ogromny program demograficzny, tak dalszym elementem jest wsparcie edukacji dzieci.

Przypomina, że na złożenie wniosku o 300+ jest czas tylko do 30 listopada. Po tym czasie traci się uprawnienia do tego świadczenia.

Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.