Nie segregujesz śmieci? - będzie cię to drogo kosztować

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss
Sławomir Bobbe

Nie segregujesz śmieci? - będzie cię to drogo kosztować

Sławomir Bobbe

Prawdopodobnie od nowego roku zaczną obowiązywać przepisy zmienionej ustawy śmieciowej. Czy zapłacimy za wywóz odpadów więcej?

Do systemu odbioru odpadów w całej Polsce wejdą również właściciele nieruchomości niezamieszkałych. Nie jest tajemnicą, że to właśnie z tego typu miejsc - formalnie niezamieszkałych - na dzikie wysypiska trafia najwięcej śmieci.

- Rewolucja śmieciowa w 2013 roku sprawiła, że można było objąć całe miasto system odbioru odpadów albo pozostawić w przypadku nieruchomości niezamieszkałych wolną rękę właścicielom w podpisywaniu umów z firmami śmieciowymi. My wybraliśmy wariant pierwszy, bo chodziło nam o uszczelnienie systemu. Tak więc również właściciele nieruchomości niezamieszkałych składają deklaracje śmieciowe - wyjaśnia Adam Musiała, dyrektor Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Kary na 140 tysięcy

Podobne spostrzeżenia dotyczące nieruchomości niezamieszkałych (oprócz ewidentnie pustych działek są to również urzędy i instytucje) ma bydgoski ratusz. Okazuje się, że o ile mieszkańcy, którzy nie segregowali odpadów (mimo deklaracji, że będą to robić) mogli liczyć na pewne pobłażanie, to już instytucje nie. W ciągu ostatniego roku - ze względu na przepełnione pojemniki i brak segregacji - właściciele tych nieruchomości musieli zapłacić o 140 tysięcy złotych więcej niż wynikałoby to ze złożonych przez nich deklaracji śmieciowych. Ale i mieszkańcy będą musieli sobie kwestie selektywnej zbiórki odpadów wziąć do serca.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

 • ile od stycznia będzie wynosiła stawka za wywóz odpadów
 • czy właściciele domków jednorodzinnych będą płacili mniej za wywóz śmieci
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.