Nie siedź w domu, idź na spacer, ale... Nie szarżuj, gdy trzyma zima!

Czytaj dalej

Nie siedź w domu, idź na spacer, ale... Nie szarżuj, gdy trzyma zima!

Pamiętaj!

Zimowa wycieczka nawet najbardziej przyjazną ścieżką przyrodniczą czy edukacyjną to duże wyzwanie. Dzieci i młodzież są powinny wybierać się na trasę w grupie i zwasze z dorosłym opiekunem – najlepiej, jeśli jest nim wykwalifikowany przewodnik. Niezależnie od tego czy znasz teren, bo mieszkasz w pobliżu, na początek wybierz proste i niedługie trasy.
Pamiętaj! Zimą szybciej się męczysz, a organizm zużywa więcej energii. Nie przeceniaj swoich sił!

Zima w górach czy w śląskich rezerwatach przyrody, takich jak jurajskie ostańce, ,,Łężczok" czy las Segiet jest bajkowa. Gdy pogoda dopisuje, warto korzystać z zimowych tras biegnących ścieżkami dydaktycznymi czy przyrodniczymi, ale ,,z głową” i zgodnie z nakazami obowiązującymi na obszarach chronionych. I pamiętać, że ścieżka dydatkyczna czy przyrodnicza to nie jest asfaltowa droga, ani deptak dla niefrasobliwych wycieczkowiczów. Zima jest tu tak samo groźna jak na górskich szlakach turystycznych i do wyprawy trzeba się dobrze przygotować. A najlepiej wybrać jedną z łatwiejszych ścieżek. Na początek kilka propozycji takich tras, a potem parę zasad, do których trzeba się zastosować zanim ruszymy na na spacer.

Pięć łatwych ścieżek w Beskidach:

1.Ścieżka przyrodniczo - leśna ,,Czantoria”.

* Trasa rozpoczyna się przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Czantorię. Trzy odcinki biegną do schronika turystycznego pod Czantorią. Powrót do Ustronia opracowano w dwóch wariantach: szlakiem niebieskim do Ustronia Brzegów (przystanek 9: wodospad, odsłonięcia i źródełko) oraz szlakiem czrnym (zimą lepiej z niego nie korzystać) na Małą Czantorię i szlakiem żółtym na pole biwakowe. Dalej szlak żółty prowadzi do centrum Ustronia.
* Długość ścieżki w warincie II to ok. 6 km do pola biwakowego i 3 km do Ustronia.
* Czas przejścia ścieżki - około 4 godziny przy dobrej pogodzie.
Wielka Czantoria położona jest na granicy polsko – czeskiej. To dobry punkt na zimową wycieczkę, ponieważ na jeden z niższych wierzchołków Czantorii wyprowadzono z Ustronia wyciąg krzesełkowy. Na sam grzbiet można się więc dostać bez zbytniego wysiłku. Od górnej stacji kolejki wygodny niebieski szlak prowadzi na właściwy szczyt. Znajduje się tu czeska wieża widokowa, z której podziwiać można rozległe górskie panoramy.

2.Ścieżka piesza ,,Węgierska Górka - Lipowska”

Rozpoczyna i kończy się w Wegierskiej Górce przy dworcu PKS. Biegnie obrzeżami zlewni potoku Żabnica, od rzeki Soły, aż po szczyty Romanki, Rysianki i Lipowskiej. Czas przejścia to ok. 9 godzin. Na całej ścieżce jest 9 przystanków dydaktycznych, gdzie można też odpocząć i zebrać siły.

3.Trasa z Przełęczy Kocierskiej na Potrójną w Beskidzie Małym.

Spokojna i łatwa trasa do pokonania w ciągu kilku godzin. Na przełęcz Kocierską z łatwością dostaniemy się samochodem z Żywca lub Bielska Białej. Idąc dalej czerwonym szlakiem nie musimy wykonywać w zasadzie żadnych podejść. Niewielkie przewyższenia sięgają 40- 50 metrów. Potrójna, nazywana także Czarnym Groniem to doskonały punkt widokowy. W okolicznych domach prowadzone są również bufety, gdzie można odpocząć, ogrzać się, napić herbaty lub spróbować domowego ciasta.

4.Z Bielska Białej na Klimczok w Beskidzie Śląskim.

To kolejna propozycja wycieczki ścieżką dydaktyczną z ułatwieniem. Aby nie wspinać się w śniegu na Szyndzielnię wystarczy wyjechać na szczyt kolejką gondolową z Bielska Białej. Stąd widokowa droga prowadzi na Klimczok - do schroniska. Trasa jest łatwa i nie wymaga szczególnego doświadczenia w zimowych wędrówkach. Warto tylko pamiętać o dobrym obuwiu, by nie ślizgać się na oblodzonych kamieniach.

5.Ścieżka dydaktyczna z Rycerki Górnej na Wielką Raczę w Beskidzie Żywieckim.

Najprostsze wejście na nią wiedzie z położonej poniżej Rycerki Górnej. Żółty szlak pozwala dostać się tu w dwie godziny przy dobrej pogodzie. Jeżeli jednak będziemy wychodzić w śniegu, należy doliczyć kolejną godzinę. Niedogodności i zmęczenie zrekompensują wspaniałe widoki i ciepła herbata w schronisku pod szczytem.

Pięć łatwych ścieżek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

1.Ścieżka edukacyjna ,,Zielona Góra"

Jest zlokalizowana w miejscowości Kusięta (około 4 km na północny-zachód od Olsztyna), w pobliżu rezerwatu „Zielona Góra”. Początek i koniec ścieżki znajduje się przy leśniczówce „Zielona Góra”. Oznakowanie trasy to: strzałki naprowadzające. Długość trasy: 2 km. Czas przejścia: ok. 1,5 godziny. Liczba przystanków z tablicami dydaktycznymi: 14. Stopień trudności: niski.
Ścieżka znajduje się na terenie Nadleśnictwa Złoty Potok.

2.Ścieżka przyrodnicza po rezerwacie "Góra Chełm"

Początek ścieżki znajduje się w miejscowości Hutki-Kanki, położonej pomiędzy Olkuszem i Ogrodzieńcem. Trasa prowadzi stokami łagodnego wzgórza, zimą pokrytego dość śliską, przykrywającą wapienne kamienie warstwo śniegu lub szadzi. Idąc trasą mijamy malownicze wapienne skałki. Oznakowanie trasy: znaki ścieżki edukacyjnej. Długość trasy: 1,4 km. Czas przejścia: jedna godzina wolnym marszem. Liczba przystanków z tablicami dydaktycznymi: 7. Stopień trudności: zimą średni.

3.Ścieżka przyrodnicza „Dolina Wodąca”

Trasa rozpoczyna się obok Ośrodka Edukacyjno-Naukowego ZPKWŚ w miejscowości Smoleń koło miasta Pilica. Trasa ścieżki prowadzi wśród malowniczych ostańców skalnych (Skała Zegarowa, Biśnik, Strzegowa Skała, Grodzisko). Na trasie znajdują się także stanowiska archeologiczne. Natomiast w miejscowości Smoleń znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. Oznakowanie trasy: znaki ścieżki edukacyjnej. Długość trasy: 4 km. Czas przejścia: ok. 3 godziny. Liczba przystanków z tablicami dydaktycznymi: 9. Stopień trudności: średni.

4.Ścieżka przyrodnicza „Góra Zborów – człowiek i przyroda”

Ścieżka rozpoczyna się na obok parkingu z Zagrodą Edukacyjną przy drodze Kroczyce – Żarki, około 1 km na zachód od Podlesic. W trakcie wycieczki zapoznamy się z roślinnością naskalną i murawami kserotermicznymi oraz historią pasterstwa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Możemy także obserwować efekty prowadzonych od kilku lat zabiegów czynnej ochrony przyrody i krajobrazu. Na trasie ścieżki znajduje się Jaskinia Głęboka, oświetlona i udostępniona do ruchu turystycznego. W jej wnętrzu możemy zobaczyć przedstawicieli fauny jaskiniowej oraz przebieg procesów krasowych kształtujących podziemne korytarze. Koniec trasy znajduje się w miejscu startu. Oznakowanie trasy: szlaki turystyczne PTTK. Długość trasy: 2 km. Czas przejścia: godzina. Liczba przystanków z tablicami dydaktycznymi: 7. Stopień trudności: średni.
Sprawujący nadzór: Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach (www.tmzz.zawiercie.eu, www.podlesice.org.pl).

5.Ścieżka przyrodnicza po rezerwacie Parkowe

Trasa tej ścieżki rozpoczyna się w rejonie hotelu ,,Kmicic” w miejscowości Złoty Potok. W trakcie wycieczki możemy obserwować buczynę sudecką oraz malownicze skałki wapienne (np. Skała z Krzyżem, Diabelskie Mosty) położone na kilku wzgórzach ponad doliną rzeki Wiercica ze stawami rybnymi. Na trasie znajduje się także Jaskinię Niedźwiedzią (nieoświetlona) oraz pozostałości grodziska. Ścieżka kończy się przy Źródłach Zygmunta. Oznakowanie trasy: szlak turystyczny PTTK. Długość trasy: 3,5 km. Czas przejścia: ok. 3 godziny. Liczba przystanków z tablicami dydaktycznymi: 12. Stopień trudności: średni.

Pięć zasad, których trzeba przestrzegać wybierając się zimą na wędrówkę

1. Zanim wyruszysz, sprawdź dokładnie przebieg ścieżki i pogodę. Zimą nawet banalny szlak może przysporzyć sporych kłopotów. Sprawdź więc komunikat turystyczny na stronach parków narodowych, TOPR-u, GOPR-u. To szalenie ważne, aby podczas pierwszych wycieczek nie wpakować się w trudne warunki. Podczas śnieżycy można zgubić się nawet kilka metrów od schroniska. Mgła może przysłonić wszelkie punkty orientacyjne, a wiatr na spółkę ze śniegiem błyskawicznie zasypać ślady. Gdy pogoda jest niepewna, lepiej odpuścić sobie wycieczkę i napić się grzańca w karczmie.

2. Pamiętaj, że zimą organizm szybciej się męczy. Chodzenie w śniegu angażuje większą ilość mięśni, organizm zużywa też więcej energii na utrzymanie temperatury ciała. Zimą szybko zapada zmrok. Wybieraj więc trasy, które pokonasz w parę godzin. I najlepiej blisko schronisk.

3. Wybieraj popularne szlaki. To większa szansa, że trasa będzie przetarta, czyli dobrze widoczna oraz łatwiejsza do pokonania. Szlagierowa ścieżka to również szansa, że w pobliżu będą inni turyści, co zwiększa poczucie pewności, zwłaszcza podczas pierwszych wycieczek.

4. Nie oszczędzaj na butach! Buty to podstawa – ciepłe, nieprzemakalne, wytrzymałe, przystosowane do raków półautomatycznych. Ceny tych cudeniek zaczynają się od 1000 zł. Ale to Twoje bezpieczeństwo!

5. Nie wychodź bez sprzętu. Zabierz: kije trekkingowe, raki, antypoślizogowe nakładki, folię NRC, termos z herbatą i wysokoenergetyczne przekąski. A przede wszystkim - latarkę czołówkę z zapasowymi bateriami i naładowany telafon! (ET)

Warto wiedzieć

Ścieżki dydaktyczne to szlaki piesze, wytyczone w taki sposób, aby na ich trasie znalazło się jak najwięcej interesujących obiektów przyrodniczych, czasem zabytków architektury czy techniki. Takie ścieżki tworzone są zwłaszcza na terenach rezerwatów przyrody lub innych obszarów np. sieci Natura 2000, gdzie występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Trasa ścieżki dydaktycznej planowana jest tak, by ingerencja w środowisko była jak najmniejsza. Ścieżki są oznakowane jak szlaki turystyczne, są tu też tablice informacyjne oraz wiaty, gdzie możesz się zatrzymać, odpocząć, zebrać siły do dalszej wędrówki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.