Nie stąpaj po cienkim lodzie! Szkoda życia lub zdrowia - przestrzega WOPR

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Nie stąpaj po cienkim lodzie! Szkoda życia lub zdrowia - przestrzega WOPR

Marek Weckwerth

Na jeziorach lód jest jeszcze tak cienki, że nie wytrzymuje ciężaru człowieka, ale w następnych dniach noce będą mroźne i tafla lodu wzmocni się. A to zachęta do wchodzenia na zamarznięte akweny. Nie rób tego!

- Zdecydowanie tego odradzam, bo lód, który nocą zamarza, a za dnia topnieje, jest bardzo niejednorodny, z pęcherzykami powietrza, a zatem słaby - wyjaśnia Maciej Banachowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, szef Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy. - W zimowe ferie, które w naszym regionie rozpoczynają się 12 stycznia, ratownicy będą patrolować brzegi najbardziej popularnych jezior. To będą patrole piesze, na quadach i w samochodach terenowych.

Apelujemy do ludzi, którzy zobaczą na lodzie dzieci i młodzież, aby powiadomili ratowników, a ci przyjadą, sprawdzą, czy zagrożenie jest realne, podejmą odpowiednie kroki.

Prezes WOPR-u proponuje zatelefonować na działający cały rok i 24 godziny na dobę numer 601 100 100. Odbierze dyżurny centrum koordynacji ratownictwa w Kruszwicy i powiadomi najbliższą drużynę WOPR lub straż pożarną, ewentualnie policję i pogotowie ratunkowe. Można też telefonować na numer alarmowy 112.

Bezpieczne ferie

Od 12 do 27 stycznia, czyli w zimowe ferie, potrwa kampania społeczna pn. „Bezpieczne Ferie z Nadgoplańskim WOPR”, współorganizowana z Państwowym Ratownictwem Medycznym i pod patronatem „Gazety Pomorskiej”.

Akcja ma uświadomić społeczeństwu, jak niebezpieczne jest wchodzenie na lód. W komunikacji miejskiej w Inowrocławiu oraz w Nadgoplańskiej Komunikacji Autobusowej w Kruszwicy (realizuje przewozy regionalne) pojawią się plakaty informujące o właściwym zachowaniu na lodzie.

Oto kilka rad

Przed wejściem na lód, przekonaj się, czy jest dostatecznie mocny, gruby!

Na lód wchodź w kamizelce asekuracyjnej, z kolcami lodowymi pod ręką, z zawieszonym na szyi gwizdkiem. Niech towarzyszy ci druga osoba, z którą będziesz w zasięgu widoczności. Asekuruj się za pomocą deski, sanek, liny zawiązanej na stałym lądzie.

Unikaj przeciążenia lodu większą liczbą osób. Trzeszczący lód w czasie mrozów świadczy, że jest zbyt cienki. Jeśli trzeszczy, nie zatrzymuj się, ale jak najszybciej staraj się dotrzeć do brzegu. Gdy lód załamuje się, staraj się zmniejszyć nacisk na taflę, a nawet połóż się na nim.

- Lód jest szczególnie niepewny na rzekach, w pobliżu ujścia rzek, ujęć wody, kolektorów ściekowych, mostów, jazów i śluz - przestrzega Maciej Banachowski. - Specyfika rzeki to właściwie osobny temat w ratownictwie lodowym, bo na nich lód kształtowany jest przez nurt płynący z różnym natężeniem raz w lewo, raz prawo, omijając podwodne lub nawodne przeszkody. Zatem tafla lodu jest absolutnie nieprzewidywalna.

Gdy lód pęknie...

Wtedy nie wpadaj w panikę! Działaj szybko i zdecydowanie, ale nie wykonuj zbędnych ruchów, które pochłaniają mnóstwo energii.
Złap się krawędzi lodu. Do czasu aż ciało przyjmie pozycję poziomą, wykonuj nogami ruchy pływackie (styl żabki). Wczołgaj się, wpełznij na taflę lodu. Na nogi stań dopiero po upewnieniu się, że tafla jest wystarczająco wytrzymała.

Jak ratować

Jeśli ratujemy osobę, która wpadła do wody, po jej wydobyciu na brzeg przenieś do suchego pomieszczenia lub ułóż na materacu, odzieży! Nie staraj się stawiać poszkodowanego na nogi.

Oceń jego stan (przytomność, oddech). Nie nacieraj, bo spowoduje to ucieczkę resztek ciepła. Okryj go kocami lub odzieżą. Po odzyskaniu świadomości, możesz podać mu do picia osłodzony ciepły napój.

Tyle osób utonęło...

- W całym 2018 roku w województwie kujawsko-pomorskim utonęły 33 osoby - wylicza podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - W lutym, marcu i kwietniu utonęły 3 osoby, po jednej w każdym miesiącu.

Najwięcej, bo 14 osób, straciło życie w wodzie w letnie wakacje. Najtragiczniejszy był sierpień (9 utonięć), ale bardzo źle zapisał się także wyjątkowo ciepły październik (6 osób).

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.