Nie tylko przyrody dzieci się tu nauczą

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Nie tylko przyrody dzieci się tu nauczą

Jarosław Miłkowski

Obok szkoły na Wieprzycach w Gorzowie jest teraz Leśna Szkoła. Dzieci będą się tu uczyły biologii, ale też tego, że jak się chce, to można

- Najbardziej podoba mi się tu ta ścianka, gdzie można włożyć swoją głowę i zrobić zdjęcie - mówił Igor Jaceniuk. - A mi tu się wszystko podoba - dodał Julek Zdanowicz. - Ja trochę zwierząt już znam. Jelenie, sarny, dzięcioły, lisy... Wiem, jak wyglądają. Teraz będę wiedział więcej - uzupełnił Miłosz Niekrasz.

Cała ta trójka z klasy II a, a także inni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Dobrej, wprost skakali w środę, 21 września, z radości. Obok szkoły powstał właśnie ogród dydaktyczny Leśna Szkoła. - Jest tu ponad 20 tablic edukacyjnych o tematyce przyrodniczej, geograficznej, biologicznej - cieszy się Danuta Łukasiewicz, dyrektorka podstawówki. Stoimy z nią przy jednej z plansz. Są na niej rysunki drzew oraz nasion.

- Trzeba połączyć je w pary. Wskazać kasztanowca i owoc kasztana. To gra memory (z ang. pamięć - dop. red.). Dziecko zapamiętuje rysunki i się uczy - wyjaśnia naszemu reporterowi zadowolona pani dyrektor podstawówki.

Ogródek dydaktyczny powstał z budżetu obywatelskiego. W zeszłym roku było głosowanie, w tym roku - budowa. W głosowanie zaangażowała się cała wieprzycka społeczność. - Głosy były zbierane przez rodziców, nauczycieli, nawet ksiądz nam pomagał - opowiada Łukasiewicz. Trzy lata temu przy szkole z budżetu obywatelskiego powstał plac zabaw, rok później - boisko. Teraz - ogród.

Głosy były zbierane przez rodziców, nauczycieli, nawet ksiądz nam pomagał

Każde z tych miejsc jest dostępne dla wszystkich gorzowian. - Spodziewany się, że będą tu przychodziły grupy z przedszkoli, ale można tu w każdej chwili przyjść z rodziną. Teren cały czas jest otwarty - podkreśla Łukasiewicz.

Ogród to kolejna inwestycja z budżetu obywatelskiego na ten rok. Za pieniądze, które miasto „oddaje” do dyspozycji gorzowianom, powstała już bieżnia i skocznia obok SP 15 przy ul. Kotsisa i parking przy ul. Obrońców Pokoju. - W piątek gotowy będzie plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Warszawskiej, a za kilka dni otwarty będzie także plac zabaw obok Przedszkola Miejskiego nr 10 przy ul. Lelewela - mówi Anna Zaleska z biura konsultacji społecznych i rewitalizacji.

To jeszcze nie wszystko! We wrześniu zakończą się prace przy minikompleksie lekkoatletycznym, który powstaje obok Budowlanki przy ul. Okrzei. Już za ponad tydzień będzie można się tu pościgać na czterotorowej bieżni, poskakać w dal oraz spróbować pchnięcia kulą. Te atrakcje też będą dostępne dla każdego chętnego (taka jest idea budżetów obywatelskich).

W październiku powstanie z kolei plac zabaw i ścieżka przyrodnicza obok SP 4 przy ul. Kobylogórskiej oraz wielopokoleniowa strefa rekreacji przy ul. Śląskiej 8a-12a, 8-12. Ostatnia inwestycja - ekran akustyczny przy ul. Wyszyńskiego - będzie w listopadzie.

A skoro mowa o budżecie - we wtorek o 17.00 w dawnym klubie Lamus (ul. Sikorskiego 5) każdy będzie mógł powiedzieć urzędnikom, czy i jakie zmiany trzeba wprowadzić przy wybieraniu inwestycji w kolejnym budżecie obywatelskim.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.