Nie wierzysz w budżet obywatelski? Robisz błąd!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Nie wierzysz w budżet obywatelski? Robisz błąd!

Tomasz Rusek

Czego potrzeba na Twoim osiedlu? Lepiej zacznij się już nad tym zastanawiać. Zaraz będziesz decydował, jak podzielić 4,5 mln zł. Bo to też Twoje pieniądze

Nie wierzysz w budżet obywatelski? Twoim zdaniem to jakieś bzdury czy inne mydlenie oczu, z czego zwykły człowiek nie ma żadnego pożytku?

To pojedź na ul. Obrońców Pokoju na Górczynie, gdzie nowiutki parking jest pełen aut. A powstał dzięki pomysłowi jednego z mieszkańców. Tak samo jak plac zabaw przy ul. Łużyckiej w centrum, jak ścieżka edukacyjna przy ul. Dobrej na
Wieprzycach czy bieżnia koło podstawówki na ul. Kotsisa na osiedlu Staszica. Bo budżet obywatelski naprawdę zmienia dzielnice.
A w tym roku ma być on największy w dziejach: wyniesie 4,5 mln zł (w ramce szczegóły dotyczące kwot i dat). No i najważniejsze: spotkania dotyczące dzielenia milionów ruszają już w lutym!

Pomysły na start
Anna Zaleska z biura konsultacji społecznych i rewitalizacji informuje, że pierwsze spotkanie będzie dla mieszkańców Zawarcia. Ich narada jest zaplanowana na 13 lutego w Miejskim Centrum Kultury Zawarcie przy ul. Wawrzyniaka 66a. Zakanale porozmawia o pomysłach 16 lutego w SP 4; Centrum – 21 lutego w urzędzie miasta przy ul. Sikorskiego; Piaski – 23 lutego w SP 21, a Manhattan – 28 lutego w SP 20.

Kolejne dzielnice będą mieć narady w marcu. Uwaga: w tym roku dzielenie budżetu obywatelskiego będzie miało nieco inne zasady. Najważniejsza: Gorzów podzielono na 10 rejonów (było 8). I tyle też, czyli o dwie więcej, będzie inwestycji. Równie ważna rzecz: jeśli mieszkańcy danej dzielnicy dogadają się na swoim spotkaniu, nie będą musieli głosować!

Dlatego każdy, kto chce mieć wpływ na to, jak się zmieni jego okolica, musi iść na dzielnicową nasiadówkę! Bo jeśli zignoruje ten etap, to może się okazać, że jego pomysł przepadł, ponieważ sąsiedzi już wybrali inny i nie będzie żadnego głosowania. Jeśli więc teraz wiemy, że nie damy rady uczestniczyć w spotkaniu, trzeba skontaktować się z urzędnikami (tel. 95 735 55 91 lub mejl: [email protected]), by przedstawili nasz pomysł podczas osiedlowego zebrania.

Można na formularzu
Oczywiście propozycję do budżetu 2018 będzie można zgłosić także na tradycyjnym formularzu. Na to czas będzie do 24 marca. Pamiętajcie, że ta forma wymaga dołączenia 20 podpisów poparcia innych osób. Przypomnijmy: pomysły, które wygrały w 2016 roku, zostały wpisane do budżetu na bieżący rok. Będą realizowane już niedługo. W parku Kopernika powstanie np. skatepark, park przy Dobrej doczeka się rewitalizacji, a ul. Roweckiego, Siewna i Kmicica będą mieć porządną nawierzchnię.

Terminarz spotkań
– Zawarcie, 13 lutego, Miejskie Centrum Kultury Zawarcie,
ul. Wawrzyniaka 66a,
– Zakanale, 16 lutego, SP nr 4,
ul. Kobylogórska 110,
– Centrum, 21 lutego, sala sesyjna, urząd miasta, ul. Sikorskiego 3-4,
– Piaski, 23 lutego, ZS nr 21,
ul. Taczaka 1,
– Manhattan, 28 lutego, ZS
nr 20, ul. Szarych Szeregów 7,
– Wieprzyce, 2 marca, SP nr 12, ul. Dobra 16,
– Staszica, 7 marca, Klub u Szefa, ul. Chełmońskiego 8,
– Górczyn, 9 marca, SM Górczyn (dawna Americana), ul. Czereśniowa 6,
– os. Słoneczne, 14 marca, Centrum Charytatywne im. Jana
Pawła II, ul. Słoneczna 63,
- Dolinki, 16 marca, Gimnazjum
nr 9, ul. Zamenhofa 2a.
Wszystkie spotkania zaczynają się o godzinie 17.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.